Zgubiony dowód osobisty w Holandii. Sprawdź, co musisz zrobić

Piotr Kowalczyk
22.08.2022

Wjazd do Holandii nie wymaga okazywania żadnych dokumentów – zarówno Polska, jak i Holandia należą do strefy Schengen. Mimo to podróżując do tego kraju należy mieć przy sobie dokument tożsamości, na przykład dowód osobisty. W przypadku jego zgubienia zaczną się kłopoty. Jak z nich wybrnąć? Oto najważniejsze zasady.

Zacznij od zastrzeżenia dowodu osobistego

W tym celu możesz skontaktować się z Twoim bankiem i poprosić o zastrzeżenie dowodu osobistego o numerze podanym podczas zakładania konta. W ciągu kilku minut informacja o zastrzeżeniu dokumenty trafi do wszystkich banków, SKOK-ów, operatorów telefonii komórkowej oraz wielu innych firm. W ten sposób unikniesz ryzyka, że znalazca dowodu np. zaciągnie kredyt na Twoje dane.

Skontaktuj się z konsulatem RP w Holandii

Zastrzeżenie dowodu nie jest równoznaczne z jego unieważnieniem. Jeśli wiesz, że nie znajdziesz dokumentu i nie chcesz liczyć na to, że uczciwy znalazca Ci go zwróci, to skontaktuj się z konsulatem w Holandii. Możesz to zrobić pod numerem telefonu +31 70 70 11 037, czynnym od poniedziałku do piątku między 9 a 17.

Możesz również udać się do konsulatu osobiście (mieści się w Hadze). Konsul unieważni Twój stary dowód. Będziesz również mógł wyrobić dowód tymczasowy (potrzebne będzie zdjęcie), o ile nie planujesz jeszcze powrotu do Polski.

Podejrzewasz kradzież? Zgłoś się na posterunek policji

Wielu osobom wydaje się, że zgubiły portfel z dokumentami i pieniędzmi, ale dopiero po dłuższym zastanowieniu dochodzą do wniosku, że mogły zostać okradzione. Jeśli masz takie podejrzenie, to od razu zgłoś się najbliższy posterunek policji. Zrób to również wtedy, gdy poza dowodem przepadło fizyczne prawo jazdy, a musisz porusza się po holenderskich drogach jako kierowca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie