Strefy czystego transportu w Holandii

Andrzej Winnicki
26.05.2025

Holandia to jeden z krajów o najostrzejszych przepisach środowiskowych. Przejawia się to m.in. w funkcjonowaniu stref czystego transportu, o ograniczonych możliwościach wjazdu samochodem. W Holandii funkcjonują dwie główne kategorie takich stref: strefy niskiej emisji (LEZ) oraz strefy zerowej emisji (ZEZ). Czym się różnią? Sprawdź to w naszym poradniku.

Strefy Niskiej Emisji (LEZ)

Strefy LEZ, nazywane milieuzone, obowiązują w wielu holenderskich miastach, m.in. w Amsterdamie, Hadze, Utrechcie, Rotterdamie, Eindhoven, Bredzie, Maastricht, Delft, Haarlem czy Arnhem. Ograniczenia dotyczą głównie pojazdów z silnikami wysokoprężnymi.

Od 1 stycznia 2025 r. wprowadzone zostaną strefy zielone i niebieskie. W strefach zielonych dozwolony jest ruch pojazdów spełniających normę emisji Euro 4 i wyższe. Do stref niebieskich natomiast mogą wjeżdżać tylko pojazdy z normą Euro 5 i wyższą.

Jeszcze bardziej restrykcyjne ograniczenia dotyczą ciężarówek i autokarów. Dostęp do stref mają tylko pojazdy spełniające normę emisji Euro 6.

Strefy Zerowej Emisji (ZEZ)

Od 1 stycznia 2025 r. w wybranych miastach Holandii, takich jak Amsterdam, Rotterdam, Utrecht i Haga, wprowadzone zostaną strefy zerowej emisji. W tych obszarach dozwolone jest poruszanie się wyłącznie pojazdami zeroemisyjnymi, czyli o napędzie elektrycznym lub wodorowym.

Przed przyjazdem do Holandii, na przykład w celach turystycznych, warto dokładnie zapoznać się z aktualną mapą stref czystego transportu, aby nie narazić się na bardzo wysoki mandat, jeśli Twoje auto nie spełnia omówionych kryteriów emisyjności.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie