W Holandii (oficjalna nazwa kraju to Niderlandy) mieszka już około 50 tysięcy polskich dzieci. Ich rodzice mogą podjąć decyzję o posłaniu pociechy do polskojęzycznej szkoły, co jest bardzo dobrym pomysłem – w ten sposób zagwarantują dziecku kontakt z językiem ojczystym, poznawanie polskiej kultury i dorastanie w duchu patriotyzmu. Co warto wiedzieć o polskich szkołach w Holandii? Sprawdź to w naszym poradniku.
Trzeba wiedzieć, że jeśli dziecko jest objęte obowiązkiem szkolnym w Holandii, to zapisanie go do polskiej szkoły nie jest alternatywą dla holenderskiego systemu edukacji, a jedynie jego uzupełnieniem. Lekcje w polskich szkołach odbywają się w soboty lub w środy, po zakończeniu zajęć w holenderskiej placówce.
Zajęcia w polskich szkołach są prowadzone zgodnie z polską podstawą programowa, co oznacza, że dziecko może zacząć uczęszczać na lekcje po ukończeniu 6. roku życia. Nieco inaczej może to wyglądać w przypadku szkół prowadzonych przez parafie i stowarzyszenia polonijne, które często przyjmują już czterolatki.
Zależy to od konkretnej placówki. Za darmo dzieci mogą się uczyć w szkołach prowadzonych przy polskiej ambasadzie w Hadze. Szkoły parafialne i prowadzone przez stowarzyszenia zwykle pobierają niewielkie czesne.
Takich szkół jest około dwudziestu i są one zlokalizowane na terytorium całej Holandii. Najczęściej prowadzą je organizacje polonijne. Dwie szkoły działają również przy polskiej ambasadzie w Hadze. Pełną listę placówek znajdziesz na stronie internetowej www.gov.pl/holandia/idziemy-do-polskiej-szkoly.