Holandia jak każdy inny kraj na świecie ma swoje święta narodowe. Dwa z nich są związane z II Wojną Światową, trzecie – najważniejsze – z monarchią. Co ciekawe wszystkie te święta przypadają w zbliżonym okresie. Wybierając się do Holandii wiosną można liczyć na udział w spektakularnych paradach i uroczystościach. Przeczytaj o najważniejszych holenderskich świętach.
Dzień Króla
Po niderlandzku Koningindag. Święto jest obchodzone 27 kwietnia, ale dopiero od 2014 roku. Wcześniej przez wiele lat Holendrzy świętowali Dzień Królowej, jednak po abdykacji królowej Beatrix w 2013 roku nazwa święta została zmieniona.
Święto ma dość nietypowy przebieg, ponieważ nie ma charakteru oficjalnego – nie odbywają się żadne państwowe uroczystości, a zabawę organizują małe społeczności. Pierwszy raz Holendrzy świętowali swoją monarchiczność w 1890 roku – wówczas był to dzień jedności narodowej. Od 1949 roku uroczystość przypadała na 30. dzień kwietnia, ponieważ wtedy urodziła się królowa Juliana, matka monarchini Beatrix. Po abdykacji królowej święto zostało przesunięte na 27 kwietnia.
Zgodnie z tradycją tego dnia rodzina królewska odwiedza dwie prowincje – co roku inne, aby spotkać się z poddanymi. Na ulicach holenderskich miast odbywają się ogromne festyny, pchle targi, koncerty. Obowiązkowe jest spożywania likieru pomarańczowego, czyli oranjebitter.
Dzień Poległych
Holendrzy świętują go 4 maja od 1946 roku. Dzień ma upamiętniać ludzi, którzy zginęli podczas II Wojny Światowej. Od 1961 roku podczas uroczystości oddawany jest także hołd wszystkim żołnierzom poległym podczas misji zagranicznych.
Centralne uroczystości mają miejsce w Amsterdamie, pod Pomnikiem Narodowym na placu Dam. O 19.45 zaczynają bić dzwony – trwa to dokładnie kwadrans. Następnie w całej Holandii na 2 minuty zapada cisza – zatrzymują się nawet samochody. Na budynkach rządowych od 18 do 21.10 flagi są opuszczone do połowy masztu.
Dzień Wyzwolenia
Holendrzy obchodzą go 5 maja, dzień po Dniu Poległych, dlatego oba święta są organizowane jednocześnie. 5 maja Niemcy podpisali akt kapitulacji i oficjalnie zakończyli okupację Holandii. Charakter święta zmieniał się przez lata. Do lat 80. organizowane były przede wszystkim marsze milczenia. W latach 60. i 70. obchody były organizowane co 5 lat.
Obecnie Dzień Wyzwolenia jest bardzo ważnym świętem państwowym, którego obchody rozpoczyna premier – następuje to co roku w innej prowincji. Uroczystości wieńczy koncert na moście Amstel w Amsterdamie, w którym bierze udział monarcha. We wszystkich holenderskich miastach i miasteczkach odbywają się także uroczystości, głównie o charakterze kulturalnym.