Królowa Holenderska

Mateusz Rąbalski
07.05.2015

Beatrycze, właściwie: Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau, z rodu Oranje-Nassau (ur. 31 stycznia 1938 r. w Baarn), królowa Holandii od 1980.

Córka Juliany, królowej Holandii i Bernharda, księcia Holandii i Lippe-Biesterfeld. Jej rodzicami chrzestnymi byli: król Belgów Leopold III Koburg , książę Mecklenburgii Adolf Franciszek (1873-1969), wnuczka królowej Wiktorii Alicja, księżniczka Albany (1883-1981) oraz Allene de Kotzebue.

W czasie II wojny światowej udała się wraz z rodziną królewską na emigrację do Wielkiej Brytanii,a następnie do Kanady. Powróciła do Holandii w 1945. Studiowała w Lejdzie socjologię, prawo i historię, uzyskała tytuł doktora praw (1961). Od ukończenia 18. roku życia w 1956 występowała oficjalnie jako następczyni tronu i członkini Rady Stanu. W 1969 odbyła pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną do USA.

30 kwietnia 1980 zastąpiła na tronie swoją matkę Julianę. W porównaniu ze swoją matką jest bardziej oficjalna w kontaktach z ludźmi. Od momentu wstąpienia na tron otacza się profesjonalistami którzy dbają o wizerunek rodziny królewskiej. Każda wypowiedź musi zostać autoryzowana, a wystąpienie publiczne wcześniej uzgodnione. Jej rola w polityce jest mocno ograniczona do funkcji reprezentacyjnych. Jako głowa państwa stoi na czele rządu, co poniedziałek spotyka się z premierem aby omówić najważniejsze sprawy. Konstytucja Holandii narzuca na monarchę obowiązek wyrażania jedynie poglądów politycznych rządu jako całości nie zaś swoich prywatnych. Czasem jednak zdarza się, że opinia publiczna dowiaduje się o interwencji Królowej w sprawy państwa. Królowa osobiście zabiegała o otwarcie ambasady w Jordanii ponieważ utrzymywała osobiste kontakty z królem Husajnem.

W 2005 roku obchodzono srebrny jubileusz wstąpienia na tron. Z tej okazji 8 lutego Uniwersytet w Lejdzie przyznał Królowej Honorowy Doktorat. Natomiast od 23 marca do 30 kwietnia odbyły się główne uroczystości jubileuszowe. W ich trakcie Królowa udzieliła wywiadu, odbył się również koncert. Co roku 30 kwietnia Holendrzy obchodzą Święto Królowej.

Odznaczona Orderem Orła Białego 1994. Owdowiała w 2002.

Małżeństwo

W 1965 Beatrycze (jeszcze jako księżniczka) zaręczyła się z niemieckim dyplomatą, pracującym w Ministerstwie Spraw Zagranicznych - arystokratą Clausem von Amsbergiem. 10 marca 1966 odbyła się ceremonia ślubna, w czasie której miały miejsce ogromne protesty w Amsterdamie. Książę Claus służył niegdyś w Hitlerjugend i Wehrmachcie, przez co kojarzono go z partią nazistowską. Do powozu ślubnego wrzucono bombę dymną, co spowodowało swoistą bitwę z policją. Później książę Claus stał się najpopularniejszym członkiem holenderskiej całej rodziny i kiedy zmarł szczerze go opłakiwano.

Beatrycze i Claus są rodzicami trzech synów:

    * Willema-Alexandra (ur. 1967, księcia Oranii, następcy tronu),
    * Johana-Friso (ur. 1968)
    * Constantijna (ur. 1969).

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.