Beatrycze, właściwie: Beatrix Wilhelmina Armgard van Oranje-Nassau, z rodu Oranje-Nassau (ur. 31 stycznia 1938 r. w Baarn), królowa Holandii od 1980.
Córka Juliany, królowej Holandii i Bernharda, księcia Holandii i Lippe-Biesterfeld. Jej rodzicami chrzestnymi byli: król Belgów Leopold III Koburg , książę Mecklenburgii Adolf Franciszek (1873-1969), wnuczka królowej Wiktorii Alicja, księżniczka Albany (1883-1981) oraz Allene de Kotzebue.
W czasie II wojny światowej udała się wraz z rodziną królewską na emigrację do Wielkiej Brytanii,a następnie do Kanady. Powróciła do Holandii w 1945. Studiowała w Lejdzie socjologię, prawo i historię, uzyskała tytuł doktora praw (1961). Od ukończenia 18. roku życia w 1956 występowała oficjalnie jako następczyni tronu i członkini Rady Stanu. W 1969 odbyła pierwszą oficjalną wizytę zagraniczną do USA.
30 kwietnia 1980 zastąpiła na tronie swoją matkę Julianę. W porównaniu ze swoją matką jest bardziej oficjalna w kontaktach z ludźmi. Od momentu wstąpienia na tron otacza się profesjonalistami którzy dbają o wizerunek rodziny królewskiej. Każda wypowiedź musi zostać autoryzowana, a wystąpienie publiczne wcześniej uzgodnione. Jej rola w polityce jest mocno ograniczona do funkcji reprezentacyjnych. Jako głowa państwa stoi na czele rządu, co poniedziałek spotyka się z premierem aby omówić najważniejsze sprawy. Konstytucja Holandii narzuca na monarchę obowiązek wyrażania jedynie poglądów politycznych rządu jako całości nie zaś swoich prywatnych. Czasem jednak zdarza się, że opinia publiczna dowiaduje się o interwencji Królowej w sprawy państwa. Królowa osobiście zabiegała o otwarcie ambasady w Jordanii ponieważ utrzymywała osobiste kontakty z królem Husajnem.