Dodatek mieszkaniowy w Holandii: jak się o niego ubiegać?

Piotr Kowalczyk
20.10.2020

Holandia, jak przystało na państwo opiekuńcze, wspiera swoich mieszkańców na najróżniejsze sposoby. Jednym z popularnych świadczeń jest dodatek mieszkaniowy, czyli huurtoeslag. Jest on przyznawany osobom, które ponoszą bardzo wysokie koszty czynszowe, niewspółmierne do osiąganych dochodów. Jak ubiegać się o taki dodatek?

Komu przysługuje huurtoeslag?

Dodatek mieszkaniowy w Holandii jest wypłacany nie tylko Holendrom, ale też obywatelom krajów Unii Europejskiej i Europejskiego Obszaru Gospodarczego przebywającym na terytorium tego kraju. Podstawowe kryteria, jakie trzeba spełnić, to:

  • Legalny pobyt
  • Ukończone 18 lat
  • Zameldowanie w gminie zamieszkania
  • Dowód wynajmowania niezależnego mieszkania (umowa, wyciąg bankowy)
  • Opłacanie czynszu w maksymalnej kwocie 737,13 euro (limit rokrocznie się zmienia)
  • Posiadanie oszczędności w kwocie nieprzekraczającej 30,846 euro dla osoby samotnej lub 61,692 euro dla par

Nie ma natomiast żadnego limitu dochodowego, choć trzeba wiedzieć, że wysokość dodatku jest ustalana w oparciu o uzyskiwane dochody – na największą pomoc mogą więc liczyć osoby zarabiające najmniej.

Dodajmy również, że do ustalenia kwoty czynszu brany jest nie tylko czynsz podstawowy, ale także opłaty dodatkowe, na przykład za sprzątanie czy energię elektryczną dla części wspólnych budynku. Maksymalnie może to być 48 euro.

Jakie mieszkanie kwalifikuje się do dodatku?

Przede wszystkim musi to być mieszkanie samodzielne, czyli posiadające osobne wejście, toaletę, sypialnię i kuchnię. Wynika z tego, że na dodatek mieszkaniowy nie mają co liczyć osoby wynajmujące na przykład jeden pokój.

Ile można dostać?

Limit ten zmienia się co roku. W 2020 maksymalny dodatek mieszkaniowy wynosi 368 euro dla osoby samotnej oraz po 321 euro dla partnerów prowadzących wspólne gospodarstwo domowe.

Jak dostać dodatek mieszkaniowy?

Trzeba zacząć od zarejestrowania się na stronie internetowej https://www.belastingdienst.nl/wps/wcm/connect/bldcontentnl/belastingdienst/prive/toeslagen/inloggen_op_mijn_toeslagen. Gdy już to zrobimy, wystarczy tylko złożyć wniosek w formie elektronicznej – potrzebny będzie do tego numer DigiD. Decyzja zostanie wydana w ciągu maksymalnie 8 dni.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie