Holandia nie jest naturalnym kierunkiem dla zapalonych wędkarzy, co jednak wcale nie oznacza, że w tym kraju brakuje atrakcyjnych łowisk. Jest ich naprawdę sporo, a w dodatku większość łowisk jest świetnie zorganizowana. Wielu Polaków mieszkających na co dzień w Holandii oddaje się pasji wędkowania zaszczepionej jeszcze w naszym kraju. Problem w tym, że przepisy dotyczące łowienia ryb w Holandii znacznie różnią się od tych, z jakimi mamy do czynienia w Polsce. Jeśli więc chcesz wędkować w Holandii i uniknąć problemów, przeczytaj nasz poradnik i poznaj najważniejsze zasady.
To najważniejsza i najbardziej zaskakująca dla polskich wędkarzy różnica w porównaniu do naszego kraju. W Holandii przyjęło się, że złowionych ryb nie zabiera się do domu (są wyjątki). Dlatego po braniu należy ostrożnie wyjąć haczyk rybiego podniebienia (a najlepiej łowić tak, aby ryba nie połknęła haczyka), a następnie wrzucić rybę z powrotem do zbiornika.
Holenderskie służby są bardzo wyczulone na tym punkcie i jeśli wędkarz zostanie złapany ze złowionymi rybami będącymi pod ścisłą ochroną, może się spodziewać bardzo wysokiej kary finansowej.
Karta wędkarska w Holandii ma nazwę VISpas. Legalnie można łowić dopiero po jej wyrobieniu i naprawdę nie warto ryzykować, ponieważ mandat za wędkowanie bez pozwolenia wynosi nawet kilkaset euro. Utrzymanie karty kosztuje natomiast 30 euro rocznie, co nie jest wysoką ceną za święty spokój. Kartę VISpas można zamówić na stronie internetowej www.vispas.nl.
Warto wiedzieć
Wyrabiając kartę VISpas wędkarz automatycznie staje się członkiem związku wędkarskiego zaliczanego do Sportvisserij Nederland.
Członkowie związku wędkarskiego mogą zabierać złowione ryby do domu, ale tylko pod pewnymi warunkami. W Holandii pod całkowitą ochroną są karp, sum, amur i węgorz. Trzeba również pamiętać o okresach i wymiarach ochronnych ryb. Szczegóły można znaleźć na stronie internetowej www.sportvisserijnederland.nl/vispas/ - jest wersja w języku polskim.
Powszechnie uważa się, że w Holandii dopuszcza się łowienie na maksymalnie dwie wędki. Nie zawsze tak jest i w większości gmin wystarczy wykupienie pozwolenia na trzecią wędkę. Jeśli natomiast ktoś chce wędkować w nocy, także musi wykupić dodatkowe pozwolenie w formie naklejki umieszczanej na VISpas.
Jak widać kwestia wędkowania jest w Holandii bardzo dokładnie uregulowana. Warto dokładnie zapoznać się z przepisami, aby uniknąć finansowych konsekwencji.