Jak znaleźć kompana do podróży? Garść praktycznych rad

Andrzej Winnicki
30.10.2019

Zapaleni podróżnicy nie zawsze znajdują zrozumienie w rodzinie czy wśród znajomych. Często jest tak, że są uznawani za dziwaków, którzy nie potrafią spokojnie usiedzieć w miejscu. Podróżowanie w pojedynkę ma oczywiście swoje zalety, ale na dłuższą metę może się znudzić, a nawet okazać dość niebezpieczne. Dlatego warto rozważyć poszukanie kompana – nawet kogoś zupełnie obcego. Jak to zrobić? O czym koniecznie trzeba pamiętać? Zapraszamy do naszego poradnik.

Fora internetowe

W sieci działa mnóstwo portali dla podróżników, które prowadzą również fora dla swoich użytkowników. Warto się tam zarejestrować i dodać post o poszukiwaniu kogoś do towarzyszenia w podróży. Ważne, aby dokładnie opisać swoje oczekiwania, nakreślić plan wyprawy i przybliżyć przewidywane koszty. Im ciekawszy pomysł, tym większa szansa na duży odzew ze strony innych użytkowników forum. Być może okaże się, że wiele osób szukało takiej okazji, ale sami nie mieli odwagi założyć podobnego tematu?

Spotkania dla podróżników

Takie spotkania są organizowane w całej Polsce, najczęściej przy okazji promocji książek i filmów. Do tego dochodzą różnego rodzaju festiwale podróżnicze z udziałem gwiazd tej dziedziny życia. Zawsze jest to dobra okazja do tego, aby poznać ludzi podzielających tę samą pasję i otwartych na ciekawe, może nawet szalone pomysły. Atutem w tym przypadku jest to, że można od razu osobiście poznać kogoś, kto być może będzie gotów na wspólną wyprawę.

Facebook

Ten sposób jest o tyle ryzykowny, że na Facebooku roi się od różnej maści trolli i hejterów. Licz się więc z tym, że dodając post o poszukiwaniu kompana na wspólną wyprawę otrzymasz mnóstwo złośliwych komentarzy. Możesz je ograniczyć dodając wpis na grupie podróżniczej – na Facebooku jest ich masa. Pamiętaj, aby nie omawiać wszystkich szczegółów w komentarzach. Lepiej jest zaprosić zainteresowaną osobę na priv lub po prostu umówić się na rozmowę telefoniczną czy spotkanie twarzą w twarz.

Zasada ograniczonego zaufania

To absolutna podstawa. Jeśli znajdziesz kogoś, kto chętnie zostanie Twoim kompanem w podróży, nie obdarzaj tej osoby bezgranicznym zaufaniem. Nie znacie się, nigdy do końca nie wiesz, kto to właściwie jest, jaką ma historię, przekonania, preferencje podróżnicze itd. Przykro to pisać, ale zawsze istnieje ryzyko trafienia na zwykłego oszusta. Dlatego pamiętaj, aby nigdy:

  • Nie opłacać wyjazdu komuś, kogo dobrze nie znasz;
  • Nie kupować obcej osobie elementów wyposażenia na wyjazd (np. ubrań);
  • Nie pożyczać pieniędzy;
  • Na pierwsze spotkanie nie umawiać się we własnym domu, ale w miejscu publicznym, np. galerii handlowej;

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie