Wakacje w Holandii - podpowiadamy dlaczego warto

Krzysztof Jagielski
29.09.2023

Holandia jest krajem, który ludzie kojarzą głównie z tulipanami oraz wszechobecnymi praktycznie wszędzie wiatrakami. Jednak to nie wszystko warto odwiedzić ten kraj ze względu na znajdujące się w nim średniowieczne zabytki oraz wąskie uliczki, które mieszczą się pomiędzy malowniczymi kanałami. Również możemy wypocząć na pięknej piaszczystej plaży.

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Holandii.

Wakacje w Holandii jesteśmy w stanie spędzić dostając się do owego miejsca bez wizy. Wystarczy zabrać ze sobą ważny paszport bądź dowód osobisty. W momencie, kiedy będziemy chcieli z miasta do miasta udać się korzystając z auta to nie musimy mieć międzynarodowego prawa jazdy, gdyż w Holandii można korzystać z polskich dokumentów.

Nie musimy również myśleć o nauce holenderskiego, gdyż z większością obywateli tego państwa będziemy w stanie porozumieć się za pomocą angielskiego. Kwota, jaką ujrzymy na rachunku robiąc zakupy spożywcze zawsze jest zaokrąglona według reguły 5 na końcu danej sumy oznacza, że sprzedawca dostanie napiwek, gdyż całość zaokrągla się w górę. Natomiast jeśli mamy styczność z mniejszą liczbą od 5 to zaokrąglamy daną liczbę w dół jest to równoznaczne, z tym że robiąc zakupy zaoszczędzimy parę centów bądź euro.

Jeśli po Holandii będziemy się chcieli poruszać korzystając z komunikacji pociągowej to trzeba mieć na uwadze fakt, iż biletu nie da się kupić z wyprzedzeniem, a jedynie w dniu planowanej przez nas podróży. Podobnie prezentuje się sytuacja w momencie zakupu biletu autobusowego. Można go zakupić jedynie w dniu, w którym ma się odbyć nasza podróż u kierowcy.

Dodatkowo temperatury wiosną i latem są nieco niższe niż te, z którymi mamy styczność mieszkając w Polsce. W większości przypadków nie przekraczają one 20 stopni jednak istnieją wyjątki, w których słońce jest na tyle wysoko, że ziemia potrafi się nagrzać. W wyniku czego dochodzi do parowania, przez co temperatura powietrza rośnie osiągając 25 stopni. Powodem obniżenia odczuwalnej temperatury są silne nadmorskie wiatry dlatego na wyprawę do Holandii nie zapomnij o zabraniu ze sobą cieplejszych ubrań w formie np. długich spodni i bluzy czy kurtki przeciwdeszczowej.

Wyjazd do Holandii, a oszczędność

Aby wakacje w Holandii, która do najtańszych nie należy stały się opłacalne to powinniśmy rozważyć zakup specjalnej karty turystycznej i miejskiej. Dają nam one możliwość skorzystania z atrakcyjnych zniżek np. tańsze bilety wstępu będziemy w stanie uzyskać korzystając z Museumkaart. Wystarczy jedynie dokonać zakupu subskrypcji za 60 euro, która będzie przypisana do naszej karty dzięki temu będziemy mogli bez ograniczeń zwiedzać przez 30 dni większość znanych muzeów holenderskich.

Inną kartą dla turystów jest Holland Pass, dzięki której mamy dostęp do kilku znanych i popularnych atrakcji turystycznych wraz z rabatami do tych bardziej cenionych miejsc. Cena, jaką przyjdzie nam zapłacić za kartę uzależniona jest od wybranego wcześniej przez nas pakietu, który wiąże się z większą gamą benefitów, do których mamy dostęp. Jeśli jednak w planach mamy zwiedzanie punktów, które oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów to warto dowiedzieć się, czy funkcjonująca na jego terenie karta miejska pozwoli zaoszczędzić nam nie tylko na biletach wstępu, ale także na komunikacji miejskiej.  

Zwiedzanie Amsterdamu

Amsterdam najłatwiej będzie nam poznać od strony wody. Inwestując w rejs wycieczkowy po kanałach. Trwa on średnio od 60 do 90 min, a przyjdzie nam za niego zapłacić 19 euro. Na pokładzie mamy dodatkowo dostęp do specjalnych urządzeń wraz ze słuchawkami, w których znajdują się ciekawe nagrania na temat okolicy, w której znajdujemy się podczas rejsu w wybranym przez nas wcześniej języku. Warto podczas wycieczki zwrócić uwagę również na życie, które toczy się na zacumowanych wzdłuż kanałów barkach. Mieszczą się tu wodne mieszkania, restauracje, hotele, wyprawiane są dyskoteki.

Charakterystyczna architektura kamienic

Niezależnie od tego, czy po Amsterdamie podróżujemy korzystając z komunikacji miejskiej, czy też rowerów, a może pieszo to koniecznie należy zwrócić uwagę na charakteryzującą to miasto zabudowę miasta. Wąskie kamienice znajdują się niedaleko kanałów, dlatego część ciekawych i świetnie prezentujących się budynków będziemy w stanie zobaczyć już podczas rejsu. Domy przy kanałach najczęściej wzniesione są na balach, które wbite są głęboko w dno.

Do niedawna były to drewniane, dębowe pale. Jednak z upływem lat przy dużym zawilgoceniu konstrukcje te zaczęły gnić przechylając oparte na nich budynki. Współczesne pale produkuje się z betonu. Jednak krzywe domy turyści mogą spotkać do dziś udając się do Amsterdamu. Jeśli wreszcie uda nam się wejść do jednej z kamienic, która znajduje się obok kanału to z pewnością za drzwiami ujrzymy wąskie i bardzo strome schody.

Noclegi w Holandii w takim miejscu to przepiękna sprawa, gdyż zarówno wewnętrzna jak i zewnętrzna architektura budynków działa uspokajająco, sprawiając, że stajemy się bardziej szczęśliwi widząc jak wszystkie zakątki miasta tworzą jednolitą całość.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie