Ubezpieczenie na życie w UK - jak działa?

Mariusz Siwko
23.08.2023

Wśród licznych możliwości, jakie oferuje nam brytyjski rynek ubezpieczeniowy, znajdziemy life insurance, czyli polisę, która świetnie znana jest również w Polsce. To popularne rozwiązanie, na które decydują się m.in. osoby chcące zadbać o stabilną przyszłość swoich najbliższych.

Przed podjęciem decyzji, czy wybór ubezpieczenia na życie sprawdzi się w naszym przypadku, warto dowiedzieć się więcej na temat jego funkcjonowania w Wielkiej Brytanii.

Czym jest i jak działa ubezpieczenie na życie?

Ubezpieczenie na życie to rozwiązanie, które zdecydowanie wyróżnia się rodzajem wsparcia, jaki oferuje — środki wypłacane w ramach takiej polisy nie trafiają do ubezpieczonego, ale do wskazanych w polisie osób dopiero po jego śmierci.

Przeglądając oferty z tej kategorii, warto zwrócić uwagę na występujące pomiędzy nimi różnice. Chodzi tu na przykład o czas trwania. Na tej podstawie możemy wskazać dwa rodzaje polis:

  • term life insurance (ubezpieczenie wykupione na określony czas, np. 10 lat),

  • whole of life insurance (ubezpieczenie bezterminowe, które będzie obowiązywać tak długo, jak opłacane będą składki).

Polisa life insurance - dla kogo?

To, czy polisa na życie będzie dla nas przydatna, zależy przede wszystkim od naszych indywidualnych potrzeb i sytuacji życiowej. Decydują się na nią często rodzice, którzy chcą zabezpieczyć finansowo przyszłość swoich dzieci, ale wykupienie life insurance w wielu przypadkach ma też na celu np. zapewnienie środków na spłatę kredytu hipotecznego lub innego zadłużenia, którym nie chcemy obciążać najbliższych po naszej śmierci.

W przypadku wątpliwości związanych z wykupieniem polisy warto omówić z doradcą ubezpieczeniowym dostępne warianty i to, co oferują.

Stan zdrowia a life insurance - co warto wiedzieć?

Wiek i stan zdrowia to jedne z głównych czynników wpływających na warunki i koszt polisy, na jakie możemy liczyć. Wcześniej istniejące problemy zdrowotne, choroby przewlekłe, palenie papierosów — wszystko to brane jest pod uwagę przy ocenie ryzyka i przewidywanej długości życia, co odbije się na cenie ubezpieczenia.

Bardzo ważne jest to, by na pytania związane ze stanem zdrowia czy posiadanymi nałogami udzielać zgodnych z prawdą informacji. Choć nasza historia medyczna może skutkować podwyższonymi składkami, warto mieć na uwadze fakt, że zatajenie istotnych kwestii na temat swojego zdrowia może doprowadzić nawet do odmowy wypłaty środków z polisy przez ubezpieczyciela w przyszłości.

Na co zwrócić uwagę, wybierając ubezpieczenie na życie?

Najważniejsze jest zadbanie o to, by wybrana polisa faktycznie była dopasowana do naszych potrzeb i oczekiwań, zarówno pod względem oferowanych warunków i wysokości składek, jak i kwoty, która zostanie wypłacona. Uwagę powinniśmy zwrócić m.in. na rodzaj i czas trwania polisy, ale też na dokładne zasady określające, kiedy i w jaki sposób dojdzie do wypłaty środków. W znalezieniu korzystnej oferty pomóc może np. skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń lub rozmowa z doradcą ds. ubezpieczeń — to prosta metoda na poznanie różnych opcji i wybranie tej, która daje nam najwięcej.

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie