Poznaj TOP 5 niesamowitych miast świata

Andrzej Winnicki
18.03.2024

Na świecie jest wiele miejsc wartych zainteresowania, ale nie wszystkie przyciągają miliony turystów, przez dekady nie schodzą z list najpopularniejszych kierunków podróży. W tym artykule przedstawionych zostanie 5 miast, które zasługują na miano jednych z najbardziej niezwykłych!

Nowy Jork — miasto, którego nie trzeba przedstawiać

Miasto kultowe, będące bohaterem niezliczonej ilości książek, filmów i seriali, a przede wszystkim wymarzonym celem podróży osób z najróżniejszych zakątków świata. Nowy Jork położony na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych od lat naprzemiennie z Londynem pełni rolę finansowego centrum świata. Podzielony na pięć okręgów administracyjnych (Manhattan, Bronx, Brooklyn, Queens i Staten Island) stanowi kopalnię atrakcji architektonicznych, kulturalnych, kulinarnych oraz sportowych. 

Ikony Nowego Jorku

Opisanie wszystkich ważnych punktów na mapie Nowego Jorku spokojnie może wypełnić kilkuset stronicową książkę. Chcąc jednak wyłuskać kilka z najbardziej ikonicznych miejsc, nie sposób pominąć takich budowli jak Empire State Building, Statua Wolności, czy World Trade Center. Położony w centrum Manhattanu Central Park zajmuje powierzchnię ponad 340 hektarów i jest doskonałym miejscem, aby złapać oddech, odpoczywając od widoku wieżowców dzięki otoczeniu ponad 20 tys. zasadzonych drzew, czy potrenować dowolną dyscyplinę sportu. Osoby spragnione wrażeń kulturalnych mają do wyboru wydarzenia artystyczne odbywające się w takich miejscach jak słynna Carnegie Hall, Metropolitan Opera, Lincoln Center for the Performing Arts, The Metropolitan Museum of Arts, a także cały Broadway skupiający aż ponad 40 teatrów. 

Nowy Jork to miasto niezwykle bogate pod względem etnicznym. Ze względu na geograficzne położenie od zawsze stanowił start dla wielu imigrantów z całego świata i zostało okrzyknięte „tyglem narodów”. Na ponad 8 milionów mieszkańców NY, aż 36% stanowi ludność obcego pochodzenia. Metropolia nowojorska jest po Izraelu na drugim miejscu, jeśli chodzi o liczebność zamieszkujących jej teren Żydów. Dla polskich turystów ciekawa może być wycieczka do polskiej dzielnicy noszącej nazwę Greenpoint. Polacy stanowią 2.6% mieszkańców Nowego Jorku. 

San Francisco — złote wybrzeże 

San Francisco przyciąga każdego roku miliony turystów z całego świata. Jedno z najważniejszych miast Kalifornii jest stosunkowo niewielkim obszarem zamieszkiwanym przez nieco ponad 900 tys. osób, co na tle innych miast USA nie stanowi pokaźnej liczby. Mimo tego stanowi jedno z najpopularniejszych kierunków podróży i jest znane z takich ikonicznych punktów jak wpisany na listę 7 Cudów Współczesnego Świata most Golden Gate, czy słynne więzienie Alcatraz. 

Kultowe scenografie, uliczki i tramwaje

Poza wspomnianymi już wyżej pocztówkowymi punktami San Francisco posiada co najmniej kilka innych miejsc, które warto odwiedzić. Kolorowa dzielnica portowa Fisherman’s Wharf słynie z możliwości podziwiania w niej lwów morskich i zjedzenia najpyszniejszych dań z owoców morza w wielu restauracjach rybackich. Fani „forresta Gumpa” z pewnością nie ominą wizyty w „Bubba Gump Shrimp Restaurant”. Ciekawą atrakcję architektoniczną zapewnia wycieczka na najbardziej krętą ulicę na świecie — Lombard Street, a także przejazd kolejką Cable Car. To jedyna ręcznie sterowana kolejka na świecie. Trasa jest prowadzona trzema liniami tramwajowymi i pozwala na obejrzenie najważniejszych dzielnic San Francisco.

Singapur — mały kontynent, czy wielkie miasto?

Singapur jest niewielkim państwem-miastem położonym w południowej części Azji. Ze względu na dużą różnorodność kulturową bywa nazywany „małą Azją”. Z tego samego powodu może być doskonałym wyborem dla nowicjuszy podróżowania na największy kontynent świata. Dobrą wiadomością jest to, że bez problemu można się tu porozumieć w języku angielskim, co nie jest wcale takie oczywiste w przypadku azjatyckich miejscowości. Ale ostatecznie jest czwartym w kolejności centrum finansowym całego świata. Wyprzedzają go tylko Londyn, Nowy Jork i Tokio, zatem powinien spełniać najwyższe oczekiwania.

Co zobaczyć w Singapurze

Niewątpliwie dużą atrakcję miasta stanowi jego architektura. Jej rozmach można zacząć podziwiać tuż po opuszczeniu samolotu, ponieważ lotnisko Changi jest często określane mianem najlepszego portu lotniczego na świecie. Imponujące ogrody, balkony, wodospad, basen, strefa SPA i wiele innych atrakcji, nie tylko skutecznie zajmują uwagę podróżników, ale spełniają rolę atrakcji turystycznej. Kolejną architektoniczną wizytówką Singapuru jest Marina Bay Sands. Kompleks trzech wieżowców połączonych wspólnym dachem, na którym można popływać w najwyżej położonym na świecie otwartym basenie. Oprócz tego budynki oferują takie rozrywki jak kasyno, restauracje, kluby nocne, centrum handlowe oraz hotel, a także umieszczoną w podziemiach rzekę, na której można zafundować sobie rejs sampanem (drewniana azjatycka łódź lub niewielki statek). Krótko mówiąc — nie ma mowy o braku możliwości. 

Na osoby ceniące sobie kontakt z naturą czeka zapierający dech w piersiach park Gardens by the Bay. Zostało w nim zasadzonych 220 tys. roślin, a wzniesiony nad nimi taras widokowy pozwala na podziwianie niezwykłej singapurskiej panoramy. W razie zmęczenia futurystycznymi budowlami śmiało można zgłębić historię Singapuru wybierając się do Muzeum Peranakan lub odwiedzić chińską dzielnicę Chinatown. 

Tokio — z wizytą u Cesarza

Stolica Japonii i zarazem największe miasto świata! Mimo oszałamiającej liczby ludności wynoszącej niemal tyle, co populacja polski Tokio jest uznawane za jedno z najbezpieczniejszych miast na świecie. Na pewno dużą rolę odgrywa w tym ogólna kultura japońska cechująca się niezwykłą powściągliwością, pracowitością i sumiennością w przestrzeganiu wszelkich reguł społecznych. Tokio znajduje się w czołówce najbardziej rozwiniętych miast na świecie i stabilnie utrzymuje pozycję na podium najważniejszych światowych centrów finansowych.

Pałac, ogrody i miejski ruch

Podróż do Tokio jest okazją do zobaczenia na własne oczy Pałacu Cesarskiego. Chociaż zbliżenie się do budynku, a nawet wejście do środka możliwe jest tylko dwa dni w roku, to otaczające go barwne ogrody są na tyle ogromne, że spacer po nich może zająć nawet kilka godzin. Fani miejskiego tłoku doskonale odnajdą się na najsłynniejszym przejściu dla pieszych w dzielnicy Shibuya. W tej samej okolicy rośnie park Yoyogi. Rośnie — ponieważ bardziej przypomina las, niż klasyczny park z ławkami i krzaczkami. Ogromne drzewa są ramą dla chętnie odwiedzanej przez turystów stuletniej świątyni Meiji. 

Organizując wycieczki do Tokio, można od razu zarezerwować bilety do przynajmniej jednego z wielu muzeów znajdujących się w stolicy Japonii. W Narodowym Muzeum Sztuk Wschodnich można dowiedzieć się więcej o kulturze azjatyckiej, a bardziej ścisłe zainteresowania rozwinąć w Narodowym Muzeum Przyrody i Nauki. 

Szanghaj — zatłoczony port

Szanghaj to miejsce dla osób, którym niestraszny wszechobecny tłum. Jest to bowiem najludniejsze miasto Chin. Jako punkt portowy, Szanghaj szybko rozwinął się gospodarczo i z małej wioski stał się potężnym miastem. Ze względu na swoją bogatą rybacką tradycję stanowi obecnie połączenie wpływów wschodnich i zachodnich. Jak większość podróży do Azji, biorąc pod uwagę strefę klimatyczną, wycieczkę do Szanghaju lepiej jest zaplanować na wiosnę lub jesień. 

Atrakcje szanghajskie

Jak na wysoko rozwinięte azjatyckie miasto, nie może w nim zabraknąć nowoczesnych budowli, pętli komunikacyjnych, wież widokowych i innych architektonicznych atrakcji. Jednym z ikonicznych punktów na mapie Szanghaju jest dzielnica Pudong oraz znajdująca się w niej Wieża Perłowa. Nowoczesna panorama zwłaszcza po zmroku wzbudza zachwyt wielu turystów, jednak zdecydowanie ciekawszym i bardziej egzotycznym kierunkiem wycieczki będzie Tianzifang. To dzielnica handlowa z wieloma ciasnymi uliczkami udekorowanymi flagami oraz lampionami. Przemierzając je, można poczuć prawdziwie azjatycki klimat, odwiedzając nastrojowe kawiarnie i sklepiki. Krążąc po Szanghaju, łatwo odnieść wrażenie, że przypomina on miejscami Paryż. Nie jest tak bez powodu! Wiele budynków i ulic została zaprojektowana przez francuskich architektów i kupców w XIX wieku. Teren dawnej Francuskiej Koncesji zarośnięty platanami może dać wytchnienie turystom stęsknionym za europejskimi pejzażami. Do atrakcji typowo szanghajskich należą jednak między innymi walki świerszczy oraz tradycyjne obrzędy, które można obserwować w okolicach Świątyni Nefrytowego Buddy. 

Niezależnie czy poszukuje się niezapomnianych przeżyć w mieście bogatym kulturowo, architektonicznie, przyrodniczo czy etnicznie, wizyta w każdym, z tych miejsc może zaspokoić ciekawość i rozbudzić apetyt na kolejne podróże.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie