Podróż do Szkocji - co warto zwiedzić i co wiedzieć

Maciej Piwowski
20.10.2023

Szkocja to niezwykle bogaty kulturowo region Wielkiej Brytanii, który odwiedzającym ma do zaoferowania naprawdę sporo. Wycieczki do Szkocji cieszą się coraz większą popularnością, ponieważ można w tym regionie zwiedzić naprawdę wiele niesamowitych miejsc. Każdy, kto chce pojechać do Szkocji, powinien dokładnie zaplanować swoją podróż, ponieważ ciekawych i wartych odwiedzenia miejsc jest naprawdę sporo. Tak naprawdę warto, aby wycieczka do Wielkiej Brytanii w jakimś stopniu zahaczała o Szkocję, bo jest to region unikatowy w skali świata.

Kiedy warto pojechać do Szkocji?

Na temat tego, jaka pogoda w ciągu roku panuje w Szkocji, powstało już wiele żartów. I tak oto mówi się, że w tym regionie Wielkiej Brytanii wszystkie porty roku mogą wystąpić w ciągu jednej godziny. Ta wesoła anegdota nie wzięła się znikąd, ponieważ w tym regionie, rzeczywiście pogoda jest bardzo zróżnicowana, a do tego zmienia się wręcz błyskawicznie. Jednego dnia może świecić rano piękne słońce, a już za parę godzin może złapać nas ogromna ulewa. Najlepiej do Szkocji mimo wszystko jechać w okresie letnim, ponieważ to wtedy panują najwyższe temperatury. Warto być jednak przygotowanym na nagłe zmiany pogodowe podczas zwiedzania. 

Co warto wiedzieć przed wyjazdem do Szkocji?

Przed wyjazdem dobrze, aby wycieczka do Szkocji została dokładnie zaplanowana, ponieważ ilość miejsc wartych odwiedzenia jest naprawdę ogromna. Lot do tego regionu z naszego kraju trwa około 2,5-3 godziny. Jako iż Szkocja to nie osobny kraj, tylko część Wielkiej Brytanii, to aby tam pojechać, trzeba mieć ze sobą paszport. Warto również ze sobą zabrać nieco lokalnej waluty, którą jest funt brytyjski, obowiązujący na terenie całego Zjednoczonego Królestwa. Czas w Szkocji różni się od dlatego jaki używamy w Polsce, dlatego podróżując tam, trzeba cofnąć swój zegarek o jedną godzinę.

Problematyczną kwestią dla wielu osób może być natomiast kwestia dogadania się. Oczywiście Szkoci posługują się językiem angielskim, jednak posiadają specyficzny akcent, dlatego wiele osób może w pierwszym momencie, nie rozumieć co mówi rodowity Szkot. 

Wycieczki do Szkocji nie powinny być również problematyczne pod względem przemieszczania się po tym regionie. W Wielkiej Brytanii bardzo dobrze rozwinięta jet siec transportu lokalnego, który jest dodatkowo dostępny w całkiem rozsądnych pieniądzach. Z jego wykorzystaniem, można spokojnie poruszać się pomiędzy miastami na terenie Szkocji. Hotele w Szkocji nie są jednak tak bardzo rozwinięte, jak w pozostałych regionach Zjednoczonego Królestwa. Placówki o wysokim standardzie można znaleźć jedynie w większych miastach. Dużo lepiej natomiast sprawa ma się z hostelami i pensjonatami, których jest pełno, dzięki czemu znalezienie noclegu w dobrych pieniądzach powinno być łatwe. 

Co warto zwiedzić w Szkocji?

Poznanie wszystkich atrakcji, jakie ma do zaoferowania Szkocja nie jest możliwe podczas krótkiej wizyty. Samych zamków w tym regionie znajduje się mnóstwo. Na pewno warto jednak odwiedzić stolicę Szkocji Edynburg. Ma ona do zaoferowania bardzo klimatyczne uliczki oraz niesamowity zamek położony na skale w samym centrum miasta. Pozostałe duże miasta Szkocji również skrywają wiele ciekawych miejsc, dlatego, jeżeli jest taka szansa, to warto je odwiedzić. Dla wielu osób najważniejsza podczas wycieczki do Szkocji będzie natura, która jest wprost niesamowita. Rozległe tereny wyglądają niemal jak wyciągnięte z bajki. Szczególnie warto odwiedzić region Highland, na którego terenie znajduje się legendarne jezioro Loch Ness. Również wyspa Skye jest miejscem, które trzeba odwiedzić obowiązkowo, jeżeli ma się tylko czas. 

Zwiedzając Szkocję, warto napić się lokalnego whisky, ponieważ to właśnie z tego regionu pochodzi kilka znanych na cały świat marek tego alkoholu. Jeżeli chodzi o jedzenie, to Szkocja nie słynie z wybitnej kuchni, jednak jest kilka wartych spróbowania potraw. Obowiązkowo trzeba skosztować Szkockiego śniadania oraz specjału kuchni, jakim jest Haggis. Jeżeli ktoś nie przepada jednak za taką kuchnią, to szeroka gamma restauracji w Szkocji oferuje naprawdę dobre dania pochodzące z całego świata. 

Komunikat prasowy

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie