Indonezja - kraj tysiąca wysp

Krzysztof Jagielski
13.03.2024

Ponad siedemnaście tysięcy wysp ulokowanych na wodach Oceanu Spokojnego oraz Indyjskiego to tereny wchodzące w skład Indonezji. Państwo, którego obszar umiejscowiony jest dosłownie wzdłuż linii równika to popularny kierunek wakacyjnych podróży. Skąd bierze się popularność Indonezji? Z czego słynie ten kraj? Czy warto rozważyć wyjazd na wakacje w Indonezji? Oto krótki przewodnik po państwie, które składa się z tysięcy wysp!

Bali, Borneo, Jawa, Sumatra - jakie wyspy należą do terytorium Indonezji?

W skład terytorium Indonezji wchodzi aż 17 508 wysp, leżących w Archipelagu Malajskim. Oczywiście, nie wszystkie spośród nich są zamieszkałe, a co za tym idzie, nie na każdą z nich mogą dostać się turyści. Najpopularniejszym regionem Indonezji jest z pewnością Bali, które każdego roku przyciąga do siebie miliony turystów. Wyspa oferuje piękne plaże, krystalicznie czystą wodą i urokliwą, choć dziką przyrodę. Duża część tego obszaru porośnięta jest bujnymi lasami, w których nie brakuje zarówno zróżnicowanej gatunkowo roślinności, jak i zwierząt. Bali to miejsce, które obfituje w atrakcje. Poza wypoczynkiem na plaży, turyści mogą wybrać się na rafting, czy też nurkowanie, a w wolnych chwilach udać się na zwiedzanie tysiąca świątyń. Poza Bali do najważniejszych spośród indonezyjskich wysp zalicza się Sumatrę, Jawę, Borneo, Celebes, czy Nową Gwineę. Co ciekawe, oprócz turystyki, znaczącą częścią dochodów państwa jest przemysł. Indonezja generalnie może poszczycić się wysokim poziomem wzrostu PKB, co zawdzięcza w głównej mierze usługom oraz wspomnianemu przemysłowi.

Podróż do Indonezji - jakie formalności trzeba załatwić i ile trwa lot samolotem?

Wyjazd na wakacje w Indonezji niesie za sobą konieczność załatwienia pewnych formalności. Chodzi tu bowiem o uzyskanie wizy, zezwalającej na pobyt w kraju. Obywatele naszego państwa mogą uzyskać wizę turystyczną, która umożliwia przebywanie na terenie Indonezji przez okres 30 dni. Przy czym jej ważność można przedłużyć o kolejne 30 dni, pod warunkiem, że będzie to jednorazowa sytuacja, a samo zgłoszenie chęci przedłużenia pobytu zostanie złożone przed upływem ważności wizy. Wniosek o wydanie dokumentu można złożyć online poprzez specjalny, dedykowany w tym celu portal. Od pewnego czasu istnieje również możliwość otrzymania wizy turystycznej w punkcie na lotnisku. Procedura trwa około 15 minut i wiąże się z koniecznością uiszczenia opłaty. Skoro jesteśmy w temacie lotnisk, przelot z Polski do Indonezji zajmuje mniej więcej 17-18 godzin. Dosyć długi czas podróży wynika z faktu, że na terytorium Indonezji nie znajdziemy bezpośrednich lotów z kraju. Konieczna jest co najmniej jedna przesiadka po drodze. Pomimo że podróż jest stosunkowo długa i męcząca, krajobrazy, które zobaczysz odbywając swoje niezapomniane wakacje w Indonezji, z pewnością zrekompensują poniesiony wysiłek! Dla własnego komfortu, a zarazem także bezpieczeństwa warto zaopatrzyć się w polisę ubezpieczeniową. W razie jakichkolwiek problemów zdrowotnych będzie ona gwarantem uzyskania odpowiedniej pomocy medycznej. Taka świadomość z pewnością ograniczy ilość zmartwień i pozwoli lepiej wykorzystać relaksujący, wakacyjny wyjazd!

Kogo zainteresują emocjonujące wakacje w Indonezji?

Indonezja to piękny kraj, który wciąż może poszczycić się swoją unikatową, w pełni naturalną przyrodą. Około 60% powierzchni państwa stanowią lasy. Dzięki stosunkowo wilgotnemu klimatowi, roślinność jest pełna zieleni, a różnorodność gatunków może przyprawić o przysłowiowe zawroty głowy. Z tego względu Indonezja jest więc doskonałym kierunkiem wakacyjnym dla miłośników środowiska naturalnego. Możliwość ujrzenia na własne oczy wyjątkowych lasów równikowych z pewnością będzie ogromnym wrażeniem. Nie mniej atrakcyjne są jednak plaże, które przyciągają do Indonezji turystów z całego świata. Piaszczyste wybrzeże to świetne miejsce do wypoczynku. Lokalne biura podróży posiadają w swojej ofercie także mnogość wodnych atrakcji. Nurkowanie, rafting, czy hotelowe baseny zapewnią nie tylko relaks, ale także ochłodę od gorącej, indonezyjskiej pogody. Tak duży zasób atrakcji sprawia, że wakacje w Indonezji to propozycja dla każdego, kto lubi dalekie podróże. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, może za wyjątkiem miłośników "białego szaleństwa", bowiem w tym klimacie śniegu raczej nie uświadczymy.

Czy warto wybrać się na wakacje w Indonezji?

Powyższe akapity z pewnością potwierdzają tezę, wedle której Indonezja jest wyjątkowym państwem, krajem tysięcy wysp. W dodatku jest to miejsce, które zapewnia mnóstwo atrakcji, a przez wzgląd na pogodę, czy miłe nastawienie lokalnej społeczności, stanowi wspaniałą propozycję na wakacyjny wypoczynek. Piękne, piaszczyste plaże, czysta, błękitna, oceaniczna woda, możliwość obcowania z naturą, czy zwiedzania budowli sprzed lat to wspaniałe propozycje na co najmniej tygodniowy urlop z dala od codziennych obowiązków. Wyjazd do Indonezji to prawdziwa przygoda, która z pewnością dostarczy emocji i pozostanie w pamięci na długie lata. Wciąż zastanawiasz się, czy wakacje w Indonezji to dobry pomysł? Nie zwlekaj już dłużej i wybierz się w podróż życia, a z pewnością nie pożałujesz!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie