Praca w Holandii? Sprawdź, jak nie dać się wyzyskiwać

Andrzej Winnicki
13.09.2021

W Holandii niepokojąco rośnie liczba ujawnionych przypadków ekonomicznego wyzysku. Jego ofiarami padają przede wszystkim emigranci zarobkowi, w tym Polacy, którzy szukali w tym kraju lepszego życia. I choć Holandia pozostaje jednym z najatrakcyjniejszych kierunków emigracji, to wybierając się tam warto zachować daleko idącą rozwagę. Sprawdź, jakich zasad musisz przestrzegać, aby nie paść ofiarą wyzysku.

Tylko legalna praca

Jeśli ktokolwiek proponuje Ci pracę w Holandii na czarno lub ociąga się z przedstawieniem umowy, to nawet nie kontynuuj tematu. Gwarancję ochrony przed wyzyskiem daje Ci wyłącznie legalne zatrudnienie, które zostanie zgłoszone w odpowiednich urzędach. Analizując warunki koniecznie skonfrontuj je z obowiązującymi w Holandii przepisami dotyczącymi m.in. dopuszczalnego czasu pracy oraz minimalnego wynagrodzenia.

Nie ufaj pośrednikom

Z pośrednikami, szczególnie osobami prywatnymi, różnie bywa, dlatego rozsądniej jest jednak szukać pracy bezpośrednio, odpowiadając na ogłoszenia zamieszczone w Internecie, w lokalnej prasie czy rozwieszone na tablicach. Jeśli preferujesz współpracę z pośrednikiem, to postaw na dużą firmę, o ugruntowanej pozycji na rynku.

Szukaj pracy już na miejscu

Aby zminimalizować ryzyko trafienia na oszusta i wyzyskiwacza dobrze byłoby darować sobie poszukiwanie pracy w Holandii na odległość. Będąc już na miejscu możesz we własnym zakresie zweryfikować potencjalnego pracodawcę, sprawdzić stanowisko pracy, upewnić się, że dany zakład rzeczywiście istnieje.

Nie jedź do Holandii bez grosza przy duszy

To takie osoby najczęściej padają ofiarami wyzyskiwaczy, którzy dobrze wiedzą, że człowiek w skrajnie trudnej sytuacji życiowej i finansowej jest gotów zgodzić się na wszystko. Wybierając się do Holandii zgromadź jakieś oszczędności, które pozwolą Ci spokojnie przeżyć w tym kraju nawet kilka tygodni. Dzięki temu będziesz mieć większy komfort poszukiwania pracy i nie przyjmiesz pierwszej-lepszej oferty, która może być dla Ciebie po prostu niekorzystna.

Pamiętaj również, aby przed przyjazdem do Holandii opanować przynajmniej podstawy języka niderlandzkiego. Nie dość, że zwiększy to Twoje szanse na znalezienie dobrej pracy, to jeszcze będziesz mógł samodzielnie uzgodnić warunki zatrudnienia oraz zapoznać się z zapisami umowy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie