Meldunek tymczasowy w Holandii – co warto o tym wiedzieć?

Mariusz Siwko
11.04.2022

Planując przyjazd do Holandii na dłuższy czas, na przykład w celach zarobkowych, trzeba rozważyć kwestię uzyskania tymczasowego meldunku. W niektórych sytuacjach może to być bardzo przydatne, a wręcz niezbędne do prowadzenia normalnego życia w tym kraju. Więcej przeczytasz w naszym poradniku.

Kiedy nie trzeba uzyskiwać meldunku tymczasowego w Holandii?

Meldunek nie jest wymagany od osób, które planują pobyt w Holandii krócej niż przez cztery miesiące. W takiej sytuacji nie trzeba zgłaszać pobytu ani w urzędzie gminy, ani w urzędzie imigracyjnym.

Rozważ meldunek tymczasowy

Pomimo braku takiego wymogu dla krótszych pobytów, warto zdecydować się na meldunek tymczasowy, jeśli planujesz pracować w Holandii i korzystać z tamtejszych usług. Tymczasowego meldunku zawsze będą wymagać banki czy firmy ubezpieczeniowe – bez tego nie założysz więc konta w Holandii, na które masz otrzymywać wynagrodzenie za pracę.

Uzyskanie meldunku tymczasowego jest równoznaczne z otrzymaniem numeru obsługi obywatela BSN, co już otwiera drogę do załatwiania różnych spraw w urzędach, w tym socjalnych.

Pamiętaj

Chcąc zameldować tymczasowo w Holandii niepełnoletnie dziecko, należy przedstawić odpis aktu urodzenia na druku wielojęzycznym.

Gdzie można uzyskać meldunek tymczasowy?

O taki meldunek możesz wnioskować w 19 urzędach gminy na terytorium Holandii, a więc: Alkmaar, Almelo, Amsterdam, Breda, Den Haag, Doetinchem, Eindhoven, Goes, Groningen, Heerlen, Leeuwarden, Leiden, Nijmegen, Rotterdam, Terneuzen, Utrecht, Venlo, Westland, Zwolle.

Jedyne, co trzeba zrobić, to zgłosić się do urzędu z aktualnym dokumentem tożsamości – po wcześniejszym umówieniu się.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie