Holenderskie sery – Ty też je jadasz!

Andrzej Winnicki
16.11.2017

Większości osób najlepsze sery na świecie jednoznacznie kojarzą się z Francją. Tymczasem holenderscy producenci z powodzeniem mogą rzucać wyzwanie swoim kolegom znad Sekwany. Holandia produkuje jedne z najwybitniejszych serów i aż dziw bierze, że nie każdy o tym wie. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, które gatunki serów pochodzą z Holandii.

Coś dla smakoszy

Holenderskie sery uchodzą za jedne z najlepszych, co jest zasługą doskonałej jakości mleka. Ten niewielki kraj produkuje cztery główne kategorie serów:

  • Młode (jong belegen) – są to sery dojrzewające minimum 10 tygodni,
  • Dojrzałe (belengen) – okres dojrzewania wynosi pół roku,
  • Stare dojrzałe (oud belegen) – dojrzewają od 8 do 9 miesięcy,
  • Stare – (oude kaas) – ser dojrzewa minimum 14 miesięcy.

Warto wiedzieć

Wiek sera określa się po jego konsystencji – te stare są twarde, kruche i mają bardzo wyrazisty smak.

Gouda

To najbardziej znany na świecie holenderski ser, który należy także do najpopularniejszych na polskich stołach. Produkuje się go nieopodal miasta Gouda i stąd też pochodzi jego nazwa. Ser wytwarza się z niepasteryzowanego mleka krowiego, a okres jego dojrzewania wynosi od 6 do 12 tygodni. Im starszy ser, tym droższy.

Gouda jest serem o wyrazistym smaku i zapachu, ma niewielkie dziurki, idealnie pasuje do wina i owoców. Jest także dobrym wyborem do kanapek czy do zapiekania, ponieważ bardzo dobrze się ściera.

Edammer

W Polsce skrótowo nazywany Edamem lub serem edamskim. Produkuje się w okolicach miasta Edam. Cechą charakterystyczną tego sera jest znakomita odporność na psucie – między innymi dlatego przez wieki był podstawowym produktem żywnościowym na statkach i w krajach kolonialnych Holandii.

Edammer ma słodki smak, ale praktycznie nie wydziela zapachu. Im bardziej dojrzały, tym ciemniejsza jest warstwa wosku na jego wierzchu – w serach minimum 17-tygodniowych ma ona czarny kolor.  Ten gatunek poleca się osobom dbającym o linię, ponieważ zawiera znacznie mniej tłuszczu niż inne sery. Edammer bardzo dobrze pasuje do kanapek, zapiekanek, makaronów i owoców.

Mazdamer

To relatywnie młody ser, którego historia zaczęła się w latach 90. ubiegłego wieku. Mazdamer od początku miał być konkurencją dla popularnego, ale bardzo drogiego szwajcarskiego sera Emmentaler. Charakterystyczny jest dla niego krótki czas dojrzewania – potrzebuje zaledwie 4 tygodni.

Mazdamer ma bardzo duże dziury i słodki, lekko orzechowy smak. Świetnie sprawdza się w formie przekąski np. do piwa czy wina. Dobrze smakuje z owocami.

Z pewnością wielokrotnie zdarzyło Ci się zjeść któryś z tych serów. Teraz już wiesz, że pochodzą z Holandii – piątego największego producenta sera na świecie.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie