ZUID-HOLLAND POłUDNIOWA HOLANDIA

Mateusz Rąbalski
07.05.2015

zachodnia holandia

Haga Stolica Holandii Południowej tu mają siedzibę władze królewskie, prestiżowe instytucje takie jak: Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości, Królewska Akademia Sztuki, czy placówki dyplomatyczne.

Główną atrakcją Hagi jest Sala Rycerska (Ridderzaal pn.-sb. 10.00-16.00) - XIII-wieczna gotycka budowla,  znajdująca się w obrębie kompleksu budowli, obejmującego dziedziniec wewnętrzny (Binnenhof) i dziedziniec zewnętrzny (Buitenhof). Niegdyś był to dawny pałac panujących, a wzniesiono go dla hrabiego Florisa V.  W późniejszym okresie zamek pełnił rolę stajni królewskiej i był siedzibą sądu. Od 1904 roku w Pałacu odbywają się ważne ceremonie Państwowe.

W centrum miasta znajduje się Mauritshuis - (Królewska Galeria Malarstwa www.mauritshuis.nl wt.-sb. 10.00-17.00 nd. 11.00-17.00 ) ,  posiadające bardzo wartościowe eksponaty, np. dzieła Rembrandta, w tym "Lekcja anatomii doktora Tulpa", dzieła Vermeera van Delft, Jana Steena, Paulusa Pottera, Rubensa, Memlinga, van der Weydena, Holbeina, van Dycka, Fransa Halsa i innych wybitnych malarzy flamandzkich, holenderskich i niemieckich. Budynek muzeum był domem hrabiego Johana Mauritsa,  powstał w  latach 1633-1644 .

Inne muzea:

Muzeum Historii Hagi (wt.-pt. 10.00-17.00 sb.nd. 12.00- 17.00) mieści się w budynku z 1636 roku  wybudowanego dla gildii łuczników  od 1986 roku mieści się w nim muzeum.

Museum Bredius  (wt.-nd. 10.00-17.00) zawiera kolekcję obrazów zgromadzonych przez Abrahama Brediusa.  Jego zbiór to prawie 200 dzieł m.inn. Rembranta, Jana Steena, Jana De Baena .

Galeria Księcia Wilhelma V (wt.-nd. 11.00-16.00) to najstarsza galeria obrazów w Holandii, założona została w 1744 roku przez księcia Wilhelma V. Ekspozycja obejmuje dzieła z XVII I XVIII wieku.

Po drodze z Hagi do Scheveningen znajduje się miniaturowe miasteczko Madurodam, odtworzone w skali 1:25 miasteczko to modelie najcenniejszych zabytków architektury Holandii. Jest tu port, sieć kolejowa, Plac Dam z Pałacem królewskim, domy nad kanałami, pola i wiatraki. Przedsięwzięcie sfinansował ojciec Geroge'a Maduro bohatera II wojny światowej. Miasteczko miało być hołdem dla zmarłego syna.

Jakieś 10m km od Hagi w  Wassenaar znajduje się Park Duinrell (www.duinrell.nl pn.-nd. 10.00-17.00 ). Jest to nowoczesny park rozrywki z ogromnym tropikalnym basenem Tikibad basenem i  zjeżdżalniami o łącznej długości 1 km. Można tu przejechać się kolejką górską czy też spróbować swoich możliwości na torze saneczkowym lub ścianie wspinaczkowej, Najmłodsi mogą cieszyć się placem zabaw czy kolejką miniaturową.

Będąc w tym rejonie należy koniecznie zarezerwować sobie czas na obejrzenie największego ogrodu kwiatowego na świecie Keukenhof w Lisse . Na terenie 32 ha na wiosnę rozkwita tu około 7 milionów kwiatów: żonkili, tulipanów, hiacyntów i innych gatunków kolorowych kwiatków. Cały ogród zdobią stare dęby i buki, drewniane domki, strumyki jest też XIX wieczny wiatrak.

Nie można pominąć położonego na wschód od Lejdy Parku Ptaków Avifauna (www.avifauna.nl pn.-nd 9.00-18.00) W tym Parku ornitologicznym żyje około 3 tysiące ptaków. Wszystkim ptakom stworzono warunki podobne do naturalnych. W ogrzewanych pawilonach mieszkają kolorowe papugi, natomiast drapieżne sępy i orły zajmują skały i fragmenty lasów.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie