Znani holenderscy aktorzy

Mariusz Siwko
11.06.2024

Holandia ma wybitne zasługi dla światowej kinematografii. Tym bardziej może dziwić, że szeroka publiczność raczej miałaby problemy ze wskazaniem nazwisk choć kilku powszechnie znanych aktorów pochodzących z tego kraju. W naszym artykule wymieniamy tych, których zdecydowanie wypada znać.

Rutger Hauer (1944-2019)

Rutger Hauer był jednym z najbardziej rozpoznawalnych holenderskich aktorów na świecie. Swego czasu można było uznawać go za międzynarodową sławę. Kojarzony przede wszystkim z ról w „Blade Runner” oraz „Ślepej furii”.

Carice van Houten (ur. 1976)

Carice van Houten zdobyła międzynarodową sławę dzięki roli Melisandre w popularnym serialu „Gra o tron”, uznawanym za jedno z najwybitniejszych dzieł w historii telewizji. Jest również cenioną aktorką filmową w Holandii.

Famke Janssen (ur. 1964)

Famke Janssen jest znana z ról w filmach akcji i science fiction. Międzynarodową popularność przyniosła jej rola Jean Grey w serii „X-Men”.

Sylvia Hoeks (ur. 1983)

Sylvia Hoeks zdobyła międzynarodowe uznanie za rolę w filmie „Blade Runner 2049”, czyli remake’u kultowego „Blade Runnera”.

Michiel Huisman (ur. 1981)

Michiel Huisman zdobył popularność dzięki rolom w wielu międzynarodowych produkcjach telewizyjnych i filmowych, przede wszystkim w serialu „Gra o tron”, a także w filmie „Rebel Moon cz. 1.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie