Zgubiłeś dokumenty w Holandii? Sprawdź, jak pomoże Ci konsul

Marek Szydełko
26.04.2022

Podróżowanie po Unii Europejskiej, zwłaszcza po krajach należących do strefy Schengen, jest dziś bardzo proste i niemal całkowicie bezproblemowe. Wciąż jednak wiąże się z koniecznością posiadania przy sobie dokumentu tożsamości – paszportu lub dowodu osobistego. Jeśli zgubisz taki dokument w Holandii, to z pomocą przyjdzie Ci konsul RP. Sprawdź, na czym będzie ona polegać.

Wydanie paszportu tymczasowego

Gdy zgubisz jedyny dokument tożsamości, to od razu skontaktuj się z urzędem konsularnym. Po złożeniu wniosku konsul zweryfikuje Twoje dane, a następnie może wystawić paszport tymczasowy umożliwiający Ci swobodny powrót do miejsca stałego pobytu np. w Polsce.

Wniosek możesz wypełnić na miejscu w urzędzie konsularnym. Konieczne jest dołączenie do niego jednej kolorowej fotografii – dlatego jadąc do Holandii czy to w celach turystycznych, czy zarobkowych, warto zabrać ze sobą aktualne zdjęcie.

Trzeba również pamiętać, że po wydaniu tymczasowego paszportu lub dowodu osobistego dokument zgłoszony jako utracony traci ważność. Nawet jeśli go znajdziesz/odzyskasz, to nie będziesz mógł zrobić z niego żadnego użytku. Taki unieważniony dokument należy zwrócić organowi, który go wydał lub konsulowi. W Polsce będziesz musiał wyrobić nowe dokumenty potwierdzające Twoją tożsamość.

Jak skorzystać z pomocy konsula?

Przede wszystkim pamiętaj, że wyżej opisanej pomocy może Ci udzielić jedynie konsul przy ambasadzie RP w Hadze. Takiej władzy nie mają natomiast konsulowie honorowi. Dlatego w pierwszej kolejności musisz się zgłosić właśnie do polskiej ambasady.

Aktualne dane kontaktowe znajdziesz na stronie rządowej pod adresem internetowym https://www.gov.pl/web/holandia/ambasada.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.