Zelandia w Holandii

Marek Szydełko
07.05.2015

ZEELAND (ZELANDIA)  jest najbardziej słonecznym miejscem w Holandii.

zelandia holandia

Zelandia to trzy przylądki  z półwyspami połączone tamami i groblami.  Stolicą prowincji jest miasto Middelburg (40 tyś mieszkańców). Zwiedzanie warto rozpocząć od rynku gdzie znajduje się  zbudowany w 1452 roku ratusz (Stadhius pn., czw., sb., nd. 11.30-15.15). Gotycka fasada  ozdobiona jest posagami zelandzkich i holenderskich książąt, obok wyrasta 55 metrowa dzwonnica. Jest to najpiękniejszy ratusz w Holandii.  Za ratuszem w kaplicy Englelse Kerk z XV  znajdują się organy z 1761 roku.

ratusz w holandii

Późnogotycki ratusz. fot. Bartłomiej Graczak

Będąc w tym regionie warto zwiedzić   kościoły opactwa pod wieżą  w skład którego wchodzą  trzy kościoły , muzeum ,wieża i ogród.Słynna wieża Lange Jan ma aż 90,5 metra wysokości. 

Z wieży rozciąga się  przepiękna panorama okolicy. Część muzealna to Zeeuws Museum (muzeum Zelandii do 31 X wt.-nd. 10.00-17.00, XI-III śr.-nd. 10.00-17.00 www.zeeuwsmuseum.nl ) urządzone zostało w celach mnichów, a poświęcone jest sztuce i kulturze Zelandii.  Znajdują się tutaj  gobeliny z XVI przedstawiające walki z Hiszpanami, chińską porcelanę, meble, srebro, tradycyjne stroje zelandzkie,  figurki celtyckich bóstw.

Największą atrakcją miasta jest miniaturowe miasto Miniatuur Walcheren  (IV-X pn.-nd. 10.00-17.00).Miasteczko zostało wybudowane w skali 1:20 obejmuje powierzchnie 7000 m2.  Można tu podziwiać modele zabytkowych budynków, wiatraki, piękne ogrody, statki, a także jeżdżąca wokół parku kolejkę  
Vlissingen położone się jakieś 5 km od Middelburga to kolejne miasto warte odwiedzenia. Jest to bardzo modne miasteczko turystyczne z nowoczesnymi hotelikami i piękną plażą. Znajdują się tu Muzeum Morskie ( Martime MuZEEum pn.-pt. 10.00-17.00 sb. i nd. 13.00-17.00) poświęcone jest dziejom morza, handlowi, rozwojowi miasta i wyprawom oraz Het Arsenal  (www.arsenaal.com ) ten park rozrywki zajmuje XIX wieczny Arsenal. Wspaniałych wrażeń można doświadczyć wcielając się w rolę pirata. Znajduje się tutaj wspaniały zbiór pięknych akwariów z niezliczoną liczbą ryb tropikalnych.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie