Z plecakiem przez Azję – sprawdź jak się przygotować

Maciej Piwowski
25.03.2019

Coraz więcej ludzi pragnie podróżować, bo przemieszczanie się z miejsca na miejsce nigdy nie było tak łatwe. I co równie ważne - niedrogie, bo oferta tanich linii lotniczych pozwala skosztować trochę świata nie tylko najbardziej zamożnym. Korzystamy z tych możliwości bardzo chętnie, latając do europejskich krajów, ale nie tylko, bo również poza Stary Kontynent, szczególnie do Azji. Też planujemy taki trip? Zobaczmy więc, jak się do niego przygotować?

Azja - różnorodny kontynent

Azja to bardzo popularny kierunek, bo kontynent ten zachwyca dosłownie wszystkim. Jest wielki i niezwykle różnorodny, a więc oferuje z jednej strony ośnieżone, niedostępne szczyty, z drugiej tropikalny klimat i rajskie plaże. Pragnąc tam się wybrać, musimy się zastanowić, co chcemy zobaczyć, bo nie da się poznać wszystkiego za jednym razem. No chyba że mamy wolne przez rok, a do tego dużo pieniędzy. Skupmy się więc na najpopularniejszej wśród turystów, a raczej tzw. backpackersów części południowo-wschodniej.

Bardziej i mniej popularne kierunki

Najbardziej popularnym krajem jest Tajlandia, ale również Wietnam, Kambodża, Laos i Briam są coraz chętniej odwiedzane. Nie zapominajmy też o niedocenianej trochę Malezji, malutkim, ale jakże bogatym Singapurze i ogromnej Indonezji. W zależności od tego, ile mamy czasu na zwiedzanie, możemy wybrać jeden bądź kilka krajów. Zakładając, że nasz urlop będzie trwał miesiąc, mamy pewność, że sporo zobaczymy, ale żeby tak było, musimy się odpowiednio wcześniej przygotować.

Podstawą jest plan podróży

Opracujmy go skrupulatnie jeszcze przed wyjazdem, by w czasie pobytu na tym drugim końcu nie zawracać sobie nim głowy. Oczywiście, w trakcie wyprawy nie raz będziemy musieli zweryfikować swoje ambitne zamierzenia, bo to, co piszą w przewodnikach czy internecie, a to, co zastaniemy już na miejscu, to dwa różne światy.

Zresztą, powiedzmy sobie szczerze, Azja Południowo-Wschodnia to zupełnie inna planeta pod każdym względem. Nie zdziwmy się więc, jak po przyjeździe przeżyjemy niemały szok kulturowy. Najważniejsze to jednak pamiętać, aby znać swoją trasę, punkty, które chcemy odwiedzić. Dzięki tej organizacji łatwiej nam się uda tam odnaleźć i poznać interesujące miejsca. Co równie istotne, nim wylecimy na kontynent azjatycki, koniecznie wykupmy ubezpieczenie, a to jakie będzie najlepsze, podpowie nam kalkulator ubezpieczeń turystycznych - porównaj 170 ofert.

Co zabrać?

Na pewno mało ubrań, a za to dużo leków. Spokojnie, są tam apteki, ale czasem trzeba się mocno natrudzić, by znaleźć właściwy odpowiednik naszej ulubionej tabletki na głowę bądź ból brzucha. Żeby więc nie tracić czasu na poszukiwanie apteki, lepiej zadbajmy o to będąc jeszcze w Polsce. Odzież koniecznie przewiewna, klapki, coś na ochronę głowy. Nie musimy myśleć o środkach czystości, bo wszystko już kupimy tam na miejscu.

Zastanówmy się, czy przed wyjazdem nie wykonać niektórych szczepień, choć to zależy od tego, w jaki rejon się wybieramy. Jeśli do takich stolic jak Bangkok - nie ma takiej potrzeby, ale już na prowincji ta prewencja może się przydać. Co ważne, jeśli wybieramy się np. do laotańskiej dżungli, gdzie aż roi się od komarów, pomyślmy, czy nie zabrać ze sobą tabletek na malarię. Niestety, nie ma jeszcze szczepionek na tę chorobę tropikalną, a tabletki - choć drogie - mogą nas uchronić przed poważnymi problemami zdrowotnymi.

Tak zorganizowani, przygotowani i zabezpieczeni poradzimy sobie na tej obcej, ale jakże inspirującej, wyjątkowej planecie.

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie