Wybierasz się do Holandii? Te fakty mogą Cię zaskoczyć!

Andrzej Winnicki
19.04.2018

Holandia jest krajem położonym relatywnie blisko Polski, jednak w obu krajach obowiązują skrajnie różne zwyczaje. Polaka, który wyjeżdża do Holandii do pracy czy po prostu na wakacje, na każdym kroku czeka mnóstwo niespodzianek, nie zawsze pozytywnych. Co z pewnością zaskoczy Cię w Holandii? Oto kilka szczególnie interesujących faktów.

Powszechna znajomość języka angielskiego

Przede wszystkim w dużych miastach. W takim Amsterdamie naprawdę trudno jest trafić na kogoś, kto nie mówi po angielsku – choćby w podstawowym zakresie. To efekt położenia bardzo dużego nacisku na edukację. Holendrzy należą do narodów o najwyższych kompetencjach językowych, co jest dobrą informacją dla turystów nieznających niderlandzkiego.

Nie „Holland” a „Netherlands”

Pomimo tego, że forma „Holandia” jest jak najbardziej poprawna w języku polskim, to jednak jest bardzo nieprecyzyjna. Holandia to jeden z regionów Królestwa Niderlandów. Dlatego jeśli chcesz zabłysnąć znajomością podstawowych faktów, w rozmowach z Holendrami nie używaj formy „Holland”, ale „Netherlands”.

Rowerzyści niemal jak święci

W Indiach mają święte krowy, w Holandii świętych rowerzystów. Ten kraj ma bzika na punkcie dwóch kółek i korzystają z nich dosłownie wszyscy, nawet osoby starsze. W samym Amsterdamie rowerów jest więcej niż samochodów. To przekłada się na konkretne prawa dla rowerzystów, którzy są najbardziej uprzywilejowaną grupą użytkowników dróg i chodników. Trąbienie na rowerzystę jest bardzo źle widziane, a już jego potrącenie może się skończyć poważnymi konsekwencjami prawnymi.

Totalny libertynizm

Oczywiście nie wszędzie, ale już w Amsterdamie można z łatwością wyczuć, że spora grupa Holendrów wie, czym jest cieszenie się życiem. Dla przybysza z konserwatywnej Polski zderzenie z holenderskim libertynizmem może być niezłym szokiem. Dzielnice czerwonych latarni, wszechobecni naganiacze zachęcający do odwiedzenia pubu z marihuaną, brak zasłon i rolet w oknach – w Polsce jest to nie do pomyślenia.

Miłość do szpinaku

Nie wiadomo do końca, dlaczego Holendrzy tak uwielbiają szpinak. Faktem jest natomiast, że dodają go niemal do wszystkiego. Jeśli zamówisz jakieś danie z ziemniakami, to w ciemno zakładaj, że zostaną Ci one podane właśnie ze szpinakiem. Być może wynika to z holenderskiego zamiłowania do zdrowej diety.

Wiele holenderskich zwyczajów może być dla nas zaskoczeniem. Pamiętaj jednak, że odwiedzając ten kraj nie możesz ich wyśmiewać czy otwarcie krytykować.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.