Wybierasz się do Holandii? Pamiętaj o certyfikacie COVID!

Maciej Piwowski
14.10.2021

Holandia była jednym z tych krajów, w których wprowadzono najbardziej restrykcyjne obostrzenia w czasie pandemii. Część z nich obowiązuje do teraz, o czy muszą pamiętać wszystkie osoby planujące podróż do Holandii, na przykład w celach turystycznych. Najważniejsze kwestie przybliżamy w naszym poradniku.

Wjazd? Bez problemu

Na początek dobra informacja. Obywatele Polski mogą bez przeszkód przekroczyć granicę Holandii, na której nie powinni również napotkać na żaden patrol. Kraj ten zniósł już wymóg okazywania certyfikatu COVID przez cudzoziemców.

Certyfikat i tak będzie Ci potrzebny

Wjazd a zwiedzanie czy korzystanie z atrakcji w Holandii to dwie różne sprawy. Przypominamy, że w tym kraju obowiązują rygorystyczna zasady dotyczące gromadzenia się w zamkniętych obiektach. I tak, aby wejść do muzeum, galerii sztuki, restauracji, kawiarni, baru etc., konieczne jest okazanie certyfikatu COVID, który poświadcza zaszczepienie lub przejście choroby.

To jest ważne!

W Holandii nie są uznawane certyfikatu wystawione w Wielkiej Brytanii przez tamtejszy NHS. Jeśli więc podróżujesz do tego kraju z UK i masz tamtejszy certyfikat, to i tak musisz na miejscu poddać się testowi na obecność koronawirusa.

Testy są darmowe dla cudzoziemców

Holandia pozostaje jednym z ostatnich krajów w Europie, które fundują bezpłatne testy na koronawirusa – można się im poddać m.in. w aptekach lub w specjalnie wyznaczonych punktach. Problem polega na tym, że takie testy są honorowane tylko przez 24 godziny.

Czyli: jeśli zrobisz test w poniedziałek o 12 i na jego podstawie wejdziesz do restauracji w Amsterdamie, to we wtorek o 12:05 ten test będzie już nieważny – trzeba zrobić nowy, aby móc dalej korzystać z różnych atrakcji.

Dlatego najkorzystniejszą, a na pewno najwygodniejszą opcją dla turystów z Polski wybierających się do Holandii, jest wcześniejsze przyjęcie szczepienia i pobranie certyfikatu – ten wystawiony przez polskie MZ jest honorowany w Holandii.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.