Wakacje w Meksyku – największe atrakcje, które musisz znać!

Mariusz Siwko
01.06.2021

Sombrero, sycąca i przepyszna kuchnia, uroczyste obchody Święta Zmarłych i niekończąca się fiesta to tylko niektóre skojarzenia przychodzące do głowy na myśl o Meksyku. Wakacje w tym kraju to niesamowita przygoda, podczas której będziecie mieli okazję zobaczyć nowe krajobrazy i poznać zupełnie inną kulturę i tradycje. Być może wiele razy będziecie zaskoczeni, ale na pewno będziecie chcieli wrócić! Meksyk to potężny kraj podzielony na 31 stanów, spośród których największą popularnością cieszą się te położone na półwyspie Jukatan i Oaxaca. Jakie atrakcje oferuje nam Meksyk?

Kiedy lecieć do Meksyku?

Meksyk to kraj o dużej powierzchni i różnorodnym ukształtowaniu terenu, przez co występuje tutaj wiele stref klimatycznych. Część kraju, ta, która przyciąga największą liczbę turystów każdego roku, czyli półwysep Jukatan, charakteryzuje się klimatem tropikalnym. Dzięki temu na Jukatan można się wybrać niemal przez cały rok! Piękna pogoda trwa w najlepsze w czasie polskiej zimy, a miesiące od października do lutego są przyjemnie ciepłe (temperatura powietrza w dzień utrzymuje się na poziomie od 25 do 28 stopni Celsjusza).

Niezwykle gorąco robi się między majem a wrześniem, kiedy temperatury sięgają nawet 40 stopni – warto to wziąć pod uwagę, jeśli kiepsko znosicie upały. Marzec i kwiecień to z kolei miesiące, podczas których występują największe ilości opadów, więc planując objazd wypożyczonym samochodem po półwyspie trzeba nastawić się na to, że nie wszystkie drogi mogą być przejezdne. Na co jednak możemy liczyć w tropikach? Na wysoką temperaturę wody, bujną rafę koralową, egzotyczne zwierzęta, dżungle i kilometry szerokiej plaży!

Największe atrakcje w Meksyku: zabytki cywilizacji prekolumbijskich

Meksykańskie miasta kryją nie tylko perełki architektury i knajpy z najlepszym jedzeniem. Ich niepowtarzalny klimat i urok przenoszą turystów w zupełnie inny świat, ale największe atrakcje znajdziecie na obrzeżach. Wyjazd do Meksyku to idealna opcja dla każdego poszukiwacza przygód i miłośnika prehistorycznych cywilizacji. Majowie i Aztekowie pozostawili po sobie mnóstwo tajemniczych zabytków, których największe skupiska znajdują się blisko linii morza, lecz wiele prekolumbijskich budynków i świętych jest rozsianych po całym półwyspie, nierzadko pochowanych w głębokich dżunglach.

Najczęściej odwiedzanym miejscem jest Chichén Itzá, majańskie miasto, ze słynnymi schodkowymi piramidami i świątyniami charakterystycznymi dla architektury Majów. W Chichen Itza, oprócz budynków świątynnych, można znaleźć m.in. obserwatorium astronomiczne, a nawet boisko do gry w piłkę!

Zdecydowanie warto się tam wybrać, nawet jeśli jest to bardzo turystyczne miejsce – budynki w tym prekolumbijskim mieście zachowały się do naszych czasów w świenym stanie, zostały wpisane na listę UNESCO, dzięki czemu są pod stałą kontrolą konserwatorów. Równie sławnym i o wiele większym stanowiskiem archeologicznym jest Teotihuacán, położony nieopodal stolicy Mexico City. Można tu zobaczyć potężne Piramidę Słońca i Piramidę Księżyca, które to są zaliczane do najstarszych budowli na kontynencie. Co więcej, na szczyt Piramidy Słońca można się wspiąć.

W Teotihuacán na uwagę zasługują także budynki wzniesione wzdłuż Alei Zmarłych. Wracając do półwyspu Jukatan, w sercu dżungli można zwiedzać inne znane stanowisko archeologiczne, Palenque, w którym znajduje się Świątynia Inskrypcji. Z racji, że to stanowisko nie jest tak dostępne, jak np. Chichen Itza, dociera tu mniej turystów. Pozostałe interesujące miasta, w których zachowały się zabytki cywilizacji prekolumbijskich to m.in. Tula, Calakmul, La Venta, El Nido czy El Tajin.

Atrakcje przyrodnicze

Wymieniając najważniejsze miejsca w Meksyku nie sposób pominąć Tulum, nadbrzeżne miasto, łączące zarówno rajskie plaże i dżungle oraz stanowiska archeologiczne. Tulum jest niewielkie, ale za to znajdziecie w nim lub w okolicy jedne z najbardziej luksusowych hoteli na półwyspie. To świetne miejsce, by odpocząć, złapać słońce i zregenerować się po pracowitym okresie. Spotkać tu można także wielu nowożeńców i zakochanych par, bo zachody słońca i aura romantyczności dodają magii temu miejscu. W Meksyku czeka na Was wiele różnorodnych atrakcji przyrodniczych, z czego największą popularnością cieszą się cenote, czyli podziemne baseny, rzadko spotykane w innych częściach świata.

Są one rozsiane po całym półwyspie Jukatan i charakteryzują się turkusową i krystalicznie czystą wodą filtrowaną przez wapienne skały oraz swoistym mikroklimatem. W większości z nich można pływać (w kamizelkach ochronnych). Część cenote to prywatne tereny należące m.in. do hoteli czy hacjend, ale jest też wiele publicznych. Miejcie to na uwadze rezerwując hotel na pobycie! W Meksyku znajdziecie wiele pięknych miejsc, np. turkusowe wodospady, niesamowite formacje skalne, kilometry jaskiń do zwiedzania, kaniony, jeziora, górskie szlaki trekkingowe, dżungle i pustynie. Meksyk to wyjątkowy wakacyjny kierunek, do którego na pewno będziecie chcieli wrócić!

Artykuł partnera

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie