Utrecht

Andrzej Winnicki
07.05.2015

Utrecht stolica prowincji znajduje się około 40 km od Amsterdamu jest to czwarte co do wielkości miasto w Holandii. Przez Stare miasto ciągną się dwa kanały stary i nowy kanał.

Utrecht

Stary kanał wykopano w IX wieku poniżej poziomu ulic. Obecnie w piwnicach kamienic mieszczą się sklepy, galerie, restauracje. Równolegle do starego płynie nowy kanał wybudowany dla mniej zamożnych kupców, których niestety, ale nie było stać na dom przy starym kanale.

Na Placu katedralnym Domplein znajduje się najwyższa wieża kościelna w Holandii ma ona 112 m wysokości wybudowana w latach 1321-1383. Z jej szczytu można oglądać wspaniałą panoramę  miasta.

Następnym wartym zwiedzenia miejscem jest znajdujące się we wnętrzu XVI wiecznego Buurkerk Muzeum Pozytywek ( Nationaal Museum Speelklok tot Pierement wt.-nd. 10.00-17.00 www.museumspeelklok.nl  ). Oprócz pozytywek można podziwiać kolekcję grających lalek, zegary, szafy grające czy jarmarczne kataryny z różnych epok. Nieopodal mieści się kolejne Muzeum Klasztoru św. Katarzyny (Museum Catharijneconvent  wt.-pn. 10.00-17.00, sob.nd. 11.00-17.00). Znajdują się tu drewniane i kamienne rzeźby świętych, naczynia liturgiczne, jak również dzieła znanych mistrzów Rembrandta, czy Fransa Halsa.

Historię i rozwój uniwersytetu istniejącego od roku 1636 przedstawia nam Universiteitsmuseum (wt.-nd. 11.00-17.00 Lange Nieuwstraat 106). Znakomita kadra wykładowców sprawia, że szkoła znajduję się w czołówce szkół wyższych w krajach Beneluksu.

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Centraal Museum  (Muzeum Miejskie www.centraalmuseum.nl   wt.-czw., sb.i nd. 12.00-17.00, pt. 12-17.00). Oprócz zbiorów związanych z dziejami miasta można obejrzeć kolekcje malarstwa, mebli , strojów. W muzeum znajdują płótna najbardziej znanego artysty z Utrecht  Jana Scorela (1495-1562).

Nederlands  Spoorwegmuseum (Holenderskie Muzeum Kolei wt.nd 10.00-17.00) znajduję się na nieczynnym dworcu z XIX wieku. Zbiór muzeum to około 50 zabytkowych wagonów towarowych i pasażerskich, lokomotyw parowych i  spalinowych ,  pociągów, mebli z królewskich wagonów kolejowych, fotografii i modeli nowoczesnych pociągów.

Dom Schroderów znajdujący się przy Prins Hendriklaan 50 został zapisany w 2000 roku na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Dom ten został zaprojektowany dla rodziny Shroder w latach 1924-25 przez Gerrita Rievelda .

Kasteel De Haar (wt.-nd. 13.00-17.00 www.kasteeldehaar.nl) średniowieczny największy zamek w Holandii  znajduje się na północny zachód od Utrecht w Haarzuilens. Ten XV wieczny zamek zbudowano dla rodziny van de Haar  a w 1890 r. odziedziczył  go baron Etienne van Zuylen  i przywrócił do stanu używalności. Meble w zamku pochodzą z XVII, XVIII I XIX  wieku, gobeliny, porcelanowe wazy, posążki azjatyckich cesarzy dopełniają wnętrze.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie