TOP 5 najpopularniejszych muzeów w Holandii

Krzysztof Jagielski
25.10.2016

Holandia to nie tylko kraj rowerów, tulipanów i chodaków, ale także jedna ze światowych stolic sztuki. W końcu to tu żyli i tworzyli wielcy malarze, z Van Goghiem na czele. Nic dziwnego, że Holandia zgromadziła pokaźną kolekcję wybitnych dzieł, a jej muzea są tłumnie odwiedzane przez setki tysięcy osób rocznie. Wymieniamy 5 najpopularniejszych muzeów w Holandii, które naprawdę warto choć raz odwiedzić.

  1. Muzeum Van Gogha – nie ma tu żadnego zaskoczenia. Najsłynniejszy holenderski malarz zostawił po sobie ogromną spuściznę, która dziś jest wystawiana właśnie w jego amsterdamskim muzeum. Znajduje się tu około 200 obrazów malarza. Muzeum Van Gogha rocznie odwiedza około półtora miliona osób, głównie turystów.
  2. Dom Anny Frank – autorka słynnych dzienników była jedną z najbardziej fascynujących postaci związanych z Holandią. Jej dom do dziś jest miejscem niemal pielgrzymek. Turyści przyjeżdżający do Amsterdamu umieszczają ten punkt na liście obowiązkowej. Efekt? Corocznie dom Anny Frank odwiedza około milion osób.
  3. Rijksmuseum – jest wymieniane jednym tchem obok Luwru i National Gallery w Londynie. Rijksmuseum w Amsterdamie to jeden z symboli tego miasta i całej Holandii. Przez lata było w remoncie, co spowodowało spadek liczby odwiedzających, ale i tak każdego roku próg muzeum przekracza milion osób. W Rijksmuseum wystawiane są dzieła Rembrandta i wielu innych artystów prezentujących historię Niderlandów.
  4. Hermitage – wiele osób kojarzy Ermitaż z Sankt Petersburgiem, ale warto wiedzieć, że w Amsterdamie jest filia tego słynnego muzeum. Dzieła co jakiś czas są przewożone między placówkami, dzięki czemu osoby odwiedzające Amsterdam mają szansę podziwiać wybitne obrazy m.in. rosyjskich artystów. Hermitage rokrocznie przyciąga blisko 600.000 osób.
  5. NEMO – czyli muzeum nauki i techniki, oczywiście w Amsterdamie. Jest to bardzo charakterystyczny budynek zaprojektowany przez twórcę Centrum Pompidu w Paryżu. Muzeum jest jednym z ulubionych miejsc rodziców z dziećmi. Wszystkie eksponaty można dotykać, a oprowadzający odsłaniają przed najmłodszymi (i starszymi też) fascynujące fakty ze świata nauki. To taki odpowiednik naszego Centrum Nauki Kopernik. NEMO każdego roku odwiedza około pół miliona zwiedzających.

Jak widać najpopularniejsze holenderskie muzea znajdują się w Amsterdamie, co akurat nie dziwi – w końcu jest to miasto najchętniej odwiedzane przez turystów. Warto wybrać się do każdego z tych muzeów, by poznać nie tylko historię Holandii, ale też całej Europy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie