TOP 5 miejsc, które warto odwiedzić w Holandii

Jerzy Biernacki
20.06.2016

Holandia jest krajem bardzo atrakcyjnym turystycznie, o czym najlepiej świadczą statystyki. Każdego roku odwiedza ją blisko 15 milionów turystów, z czego sam Amsterdam aż 6 milionów! Co tak przyciąga zwiedzających? Atrakcji jest mnóstwo, ale jeśli planujesz krótki wypad, to kieruj się naszymi poradami. Oto TOP 5 miejsc, które warto odwiedzić w Holandii.

  1. Amsterdam – stolica kraju musiała znaleźć się na szczycie naszej listy punktów obowiązkowych dla turystów odwiedzających Holandię. Amsterdam to serce kraju, jedno z najpiękniejszych miast Europy, prawdziwa stolica dobrej zabawy, wolności i najlepszego piwa na świecie. Wbrew pozorom odwiedzenie tego miasta nie jest opcją tylko dla panów szukających niegrzecznych form zabawy. Jest tu co zwiedzić, na czele z bajecznymi kanałami i stojącymi przy nich kamieniczkami.
  2. Delft – zdaniem wielu najpiękniejsze miasto w Holandii. Urzeka przede wszystkim jego urokliwa, choć niewielka starówka. Warto także zwiedzić posiadłość Willema Orańskiego, a na pamiątkę kupić drobiazg wykonany ze słynnej delfickiej porcelany.
  3. Gouda – chyba każdy od razu kojarzy nazwę tego miasteczka ze słynnym na całym świecie serem. Gouda to jednak nie tylko sery, ale także piękna architektura. Będąc w tym mieście koniecznie trzeba wybrać się na targ serów (i pozwolić sobie na ich degustację!) oraz podziwiać fantastyczne witraże w miejscowym kościele.
  4. Alkmaar – bardzo stare (liczy ponad 1000 lat) miasto, które także słynie z produkcji doskonałych jakościowo serów. Najlepiej przyjechać tu w piątek, bo wtedy od 10 rusza tradycyjny targ serowy – specjalnie dla turystów zamienia się on w prawdziwy spektakl. Po targu koniecznie trzeba zgubić się w ciasnych uliczkach przepięknego starego miasta otoczonego fosą zwaną singel.
  5. Zaanse Schans – jeśli Holandia, to koniecznie wiatraki. Te jak z obrazka znajdziesz właśnie w Zaanse Schans. Znajduje się tu mnóstwo przepięknie zachowanych wiatraków, z których część wciąż jest zamieszkana. To wieś-skansen i jedna z największych atrakcji turystycznych Holandii, którą rocznie odwiedza ponad półtora miliona zagranicznych turystów. Wstęp na teren wsi jest płatny, ale warto wydać tych kilka euro, aby poczuć klimat dawnej Holandii.

Urokliwych miejsc w Holandii jest znacznie więcej i na pewno nie wystarczy Ci urlopu, aby odwiedzić je wszystkie. Dlatego warto tu wracać wielokrotnie – w końcu dojazd samochodem z zachodniej Polski zajmuje mniej niż 10 godzin.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie