TOP 10 najsłynniejszych Holendrów

Mariusz Siwko
12.12.2016

Holandia to mały kraj, z którego pochodzą wielcy ludzie. Brzmi patetycznie, ale po lekturze tego rankingu dojdziesz do takiego samego wniosku. Lista sławnych Holendrów zajęłaby wiele stron, dlatego subiektywnie ją skróciliśmy. Poznaj 10 najsłynniejszych Holendrów, którzy działali lub działają w różnych dziedzinach nauki, sztuki, sportu i muzyki.

  1. Vincent van Gogh – rankingu nie można zacząć od nikogo innego. To chyba najsłynniejszy Holender, wybitny malarz, którego doceniono dopiero po śmierci. Jego słynne „Słoneczniki” sprzedano na aukcji za ponad 80 milionów dolarów!
  2. Rembrandt van Rijn – kolejny słynny holenderski malarz, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli renesansu w sztuce. Był znany nie tylko z wielkiego talentu, ale też hulaszczego trybu życia. Jeden z jego obrazów na aukcji osiągnął cenę 26 milionów dolarów.
  3. Anton Philips – jest wielce prawdopodobne, że masz w swoim domu choć jeden przedmiot z logo marki Philips. Anton był holenderskim przemysłowcem, który stworzył fabrykę żarówek. Philips to dziś ogromny konglomerat, produkujący sprzęty elektryczne i elektroniczne.
  4. Freddy Heineken – to nie on był założycielem słynnego browaru, ale to pod jego rządami marka Heineken stała się światowym gigantem. Do dziś wielu uważa Heinekena za najlepsze masowo produkowane piwo na całej planecie.
  5. Anna Frank – postać tragiczna, zamordowana w obozie koncentracyjnym przez hitlerowców, znana ze swoich słynnych pamiętników, które pisała ukrywając się w jednym z amsterdamskich domów. Dziś mieści się tam Muzeum Anny Frank.
  6. Andre Rieu – wielu melomanów nie wie, że jego ojczyzną jest Holandia. Genialny skrzypek  jest dziś niekwestionowaną gwiazdą muzyki poważnej, którą serwuje w sposób przystępny nawet dla laików.
  7. Johann Cruyff – bezapelacyjnie najsłynniejszy i najlepszy holenderski piłkarz w historii, a po zakończeniu kariery charyzmatyczny trener wielkiej Barcelony – stworzył styl, któremu klub jest wierny do dziś.
  8. Tijs Michiel Verwest – bardziej znany jako DJ Tiesto. Powszechnie uważany za najlepszego producenta muzycznego i DJ-a nie tylko w Holandii. Wielokrotnie zdobywał pierwsze miejsce w plebiscytach prestiżowych magazynów muzycznych.
  9. Rutger Hauer – najbardziej znany holenderski aktor, który zrobił wielką karierę w Hollywood. Znany z ról w takich filmach, jak „Ślepa furia” czy „Blade runner”.
  10. Margaretha Geertruida McLeod – to nazwisko zna mało kto, ale o Macie Hari słyszał już chyba każdy. Luksusowa prostytutka, tancerka egzotyczna, kochanka najwybitniejszych polityków i wojskowych – legenda swojego zawodu. Została oskarżona o szpiegostwo i rozstrzelana w 1917 roku.

Jak widzisz Holandia wydała na świat wielu powszechnie znanych ludzi, którzy zmienili bieg historii, wpłynęli na kierunek sztuki i porywali tłumy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie