Szanse na prace w Holandii- dla kogo?

Jerzy Biernacki
07.05.2015

Wśród członków Unii Europejskiej, najniższą stopę bezrobocia zanotowała Holandia, płace minimalne w tym kraju wzrastają  co pół roku.

Choć Polacy wrobili sobie dobrą opinię i szukają pracy głównie na stanowiskach które u holendrów nie cieszą się popularnością zdobycie zatrudnienia w Holandii nie jest łatwe.
Problemy ze znalezieniem pracy w wielu branżach  maja nie tylko Polacy ale również Holendrzy.

Wciąż  pojawiają się informacje o zwolnieniach oraz zamykaniu dużych przedsiębiorstw. Najwięcej etatów zlikwidowano w branży metalurgicznej oraz budowlanej. Mniej zleceń w firmach motoryzacyjnych, a przede wszystkim u producentów części samochodowych również przyczyniło się do redukcji zatrudnienia. W pierwszej kolejności - podobnie jak w innych państwach - rozwiązywano umowy z pracownikami tymczasowymi, wśród których nie brakowało Polaków.

Holandia z recesji wyszła w trzecim kwartale ubiegłego roku, jednak ciągle odczuwa jej skutki.Choć widoczny jest stopniowy wzrost zatrudnienia. Zmiany następują powoli, przedsiębiorstwa ostrożnie planują zwiększanie liczby pracowników. Styczeń i luty to martwe miesiące na rynku pracy, optymistyczne przewidywania związane są z nadejściem wiosny.

W Rotterdamie  i innych miastach portowych zatrudnienie mogą znaleźć: izolerzy przemysłowi, monterzy rurociągów, monterzy rusztowań czy spawacze. Ponadto w różnych stronach Holandii w zakładach przetwórstwa mięsnego na brak ofert pracy nie powinni narzekać rzeźnicy, ubojowcy oraz wykrawacze. Pracę powinni znaleźć też  stolarze, operatorzy wózków widłowych oraz kierowcy z prawem jazdy kat. C+E.
Jednakże wciąż  najwięcej aplikacji wpływa na stanowiska produkcyjne, gdyż  oprócz znajomości języka obcego nie potrzeba tu dodatkowych umiejętności zawodowych.
Największe szanse na zatrudnienie mają osoby ze znajomością języka niderlandzkiego oraz takie które już pracowały na terenie Holandii i zdobyły doświadczenie.
Umiejętności językowe nie mają żadnego znaczenia w trakcie rekrutacji np. rzeźników, ubojowców, wykrawaczy, spawaczy, często też pracowników sezonowych (głównie ogrodnictwo i rolnictwo)

Pracodawcy oferują na ogół umowy na pół roku z możliwością przedłużenia. Zapewniają również zakwaterowanie w domach jednorodzinnych lub bungalowach. Za mieszkanie trzeba zapłacić ok. 40-60 euro (160-240 zł) tygodniowo.

Wysłanie do pośrednika źle przygotowanego CV zmniejsza szanse na znalezienie pracy.
W życiorysie należy podać  nazwy dotychczasowych pracodawców, ale też szczegółowo opisać zakres wykonywanych obowiązków. Jeżeli wymagany jest  list motywacyjny  to lepiej go napisać własnymi słowami. Przy dużej ilości chętnych nie bez znaczenia są cechy kandydata. Kandydat powinien posiadać nie tylko odpowiednie kwalifikacje zawodowe, ale również powinien posiadać motywacje do pracy,  powinna cechować go uczciwość  i rzetelność w wykonywaniu zadań. Nie bez znaczenia jest również wolność od nałogów. Na wybrane stanowiska trzeba okazać zaświadczenia o niekaralności oraz certyfikaty .

Od 1 stycznia 2010 r. w Holandii  obowiązują nowe stawki wynagrodzenia minimalnego. Pracownicy mający 23 lata lub więcej powinni otrzymywać co najmniej 1407,6 euro (5,6 tys. zł) brutto miesięcznie, czyli 9,02 euro (36 zł) brutto za godzinę (36 godzin pracy tygodniowo), 8,55 euro (34 zł) brutto za godzinę (38 godzin pracy tygodniowo) lub 8,12 euro (33 zł) brutto za godzinę (40 godzin pracy tygodniowo). Najniższe ustawowo płace otrzymują osoby wykonujące proste czynności, np. w ogrodnictwie, rolnictwie czy na stanowiskach produkcyjnych. Na więcej, bo ok. 9-9,5 euro (36-38 zł) brutto za godzinę mogą liczyć operatorzy wózków widłowych. Rzeźnicy zarabiają najczęściej 8,5-10 euro (34-40 zł) brutto za godzinę, ale są też firmy płacące po 10 euro netto za godzinę lub oferujące pracę w systemie akordowym (rozliczenie za np. każdą wykrawaną szynkę). Standardowe stawki dla operatorów CNC rozpoczynają się od ok. 9 euro brutto za godzinę, a dla kierowców dysponujących prawem jazdy kat. C+E od ok. 11-12 euro (44-48 zł) brutto za godzinę.

opracowano na podstawie www.pracaizycie.pl

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie