Słynne holenderskie alkohole – wiedziałeś, że pochodzą właśnie z Holandii?

Mariusz Siwko
04.07.2016

Holandia przeciętnemu Polakowi nie kojarzy się z jakimiś szczególnymi gatunkami alkoholi. Tymczasem warto wiedzieć, że kraj ten jest największym eksporterem piwa na świecie, a także producentem wielu znanych, bardzo popularnych mocniejszych trunków. Być może któryś z nich masz nawet w swoim barku i nie zdajesz sobie sprawy, że wyprodukowano go w Holandii. Przedstawiamy słynne holenderskie alkohole.

Jenever

Jenever jest bez wątpienia najbardziej znanym holenderskim trunkiem. To bardzo gęsty gin ziołowy, w którego smaku wyczuwamy melasę i szyszkojagody jałowca pospolitego. Alkohol jest łatwo dostępny w Polsce.

Gorzelnie Jenevera znajdują się na terenie całej Holandii, ale najsłynniejsza z nich działa w miejscowości Schiedam, gdzie dla turystów czynne jest muzeum Nationaal Jenevermuseum Schiedam. Można tam zapoznać się z historią produkcji trunku.

Jenever pije się z kieliszków o pojemności 40 ml, jest podawany w temperaturze pokojowej. Zawartość alkoholu wynosi od 35% do 38%. Na rynku jest kilka odmian trunku, m.in. jonge jenever czy korenwijn.

Beerenburg

To także alkohol na bazie ziół, który jest bardzo popularny we Fryzji. Mieszkańcy tego regionu dodają Beerenburg do czarnej kawy, tworząc w ten sposób własną wersję słynnej irish coffe.

W smaku alkoholu wyczuwa się kolendrę, liście laurowe, owoce i szyszkojagody jałowca, a także anyż. Specyficzna mieszanka nie każdemu zasmakuje. Nazwa alkoholu wzięła się od nazwiska amsterdamskiego kupca, Hendrika Beerenburga.

Advocaat

To chyba najpopularniejszy w Polsce holenderski alkohol. Adocaat jest bardzo gęstym likierem jajecznym, do którego dodaje się aromat waniliowy, cukier, mleko skondensowane i brandy. W efekcie likier jest słodki i świetnie nadaje się np. do deserów, w tym lodów.

Warto wiedzieć

Popularny w Polsce ajerkoniak nie ma wiele wspólnego z oryginalnym advocaatem. Zamiast brandy zawiera bowiem wódkę lub spirytus.

Swoją nazwę advocaat zawdzięcza holenderskim adwokatom, którzy wyjątkowo upodobali sobie smak tego likieru. Inna wersja podaje, że alkohol dotarł do Holandii z Antyli, gdzie jego bazą było awokado, zastąpione przez Holendrów jajkami.

Jak widać Holandia ma silny wkład w historię produkcji najlepszych alkoholi. Warto o tym pamiętać wznosząc kieliszek Jenevera czy dodają advocaat do ulubionego deseru.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie