Przeprowadzka do Holandii, a samochód na polskich tablicach rejestracyjnych. Sprawdź, jak go przerejestrować

Antoni Kwapisz
24.05.2018

Decyzja podjęta: przeprowadzasz się do Holandii. Chcąc użytkować tam swój samochód z Polski, musisz pamiętać o obowiązku jego przerejestrowania. Procedura na szczęście nie jest bardzo skomplikowana i czasochłonna. Nie musi też być bardzo droga. Wszystko wyjaśniamy w naszym poradniku.

Podatek BPM

Jest to holenderski podatek motoryzacyjny, który uiszcza się na etapie rejestracji pojazdu. Możesz go uniknąć, jeśli zadeklarujesz, że przeprowadzasz się do Holandii i udowodnisz, że jesteś właścicielem samochodu od minimum pół roku. Wówczas musisz przesłać formularz do Belastingdienst, czyli holenderskiego urzędu skarbowego. Urząd podejmie decyzję o ewentualnym zwolnieniu Cię z podatku BPM (nie jest to jednak pewne).

Pamiętaj!

Procedura oceny wniosku może zająć nawet 6 tygodni, dlatego formularz wyślij z odpowiednim wyprzedzeniem będąc jeszcze w Polsce.

Warto również wiedzieć, że jeśli zdecydujesz się sprzedać samochód w ciągu 12 miesięcy od uzyskania zwolnienia, to podatek BPM i tak zostanie Ci naliczony.

Rejestracja samochodu w Holandii

W celu przerejestrowania samochodu z Polski i uzyskania holenderskich tablic drogowych musisz się zgłosić do RDW, czyli Państwowego Urzędu Ruchu Drogowego i Rejestracji Pojazdów. Po wypełnieniu formularza otrzymasz tablice jednodniowe, które uprawniają Cię do dojechania do najbliższego oddziału RDW, gdzie zostanie przeprowadzony przegląd pojazdu.

Rada

Nawet na tej jeden dzień wykup ubezpieczenie komunikacyjne – w razie kontroli drogowej unikniesz wysokiego mandatu.

RDW będzie od Ciebie wymagać kilku dokumentów, w tym zaświadczenia o zameldowaniu na terenie Holandii, dokumentu tożsamości oraz ewentualnie zaświadczenia o prowadzeniu działalności gospodarczej (będzie potrzebne, jeśli samochód jest zarejestrowany na firmę).

Jeśli masz ważny przegląd z Polski, to poinformuj o tym w RDW – wówczas zostanie przeprowadzona tylko jednorazowa kontrola stanu pojazdu. Suma opłat rejestracyjnych wynosi maksymalnie 192 euro. W budynku RDW uzyskasz także zaświadczenie o opłaceniu lub zwolnieniu z podatku BPM.

Po załatwieniu wszystkich formalności w ciągu 5 dni roboczych na Twój adres domowy zostanie wysłane pismo o nadaniu numeru rejestracyjnego. Tablice zamawiasz we własnym zakresie u producenta autoryzowanego przez RDW. W kolejnym liście otrzymasz jeszcze dziewięciocyfrowy kod, który musisz zachować, bo będzie potrzebny przy sprzedaży pojazdu.

Na koniec zostaje już tylko wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego OC.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie