Praca w Holandii przez agencję zatrudnienia: na co trzeba uważać?

Andrzej Winnicki
09.10.2018

Holandia to jeden z najatrakcyjniejszych rynków pracy dla Polaków. Według szacunków do tego kraju wyemigrowało około 250 tysięcy naszych rodaków i wciąż pojawiają się kolejni chętni. Nic dziwnego: kuszą wysokie zarobki, świetny komfort życia, otwarte społeczeństwo i niedaleka odległość od ojczyzny. Jednym ze sprawdzonych sposobów na znalezienie pracy w Holandii jest skorzystanie z pośrednictwa agencji zatrudnienia. Warto tutaj jednak zachować daleko idącą ostrożność.

Dokładnie sprawdź agencję

Na rynku działa mnóstwo agencji zatrudnienia, które oferują pomoc w znalezieniu pracy w Holandii. Niektóre mają w tym wieloletnie doświadczenie, inne dopiero debiutują. I właśnie na te drugie trzeba szczególnie uważać. Przed skorzystaniem z oferty koniecznie dowiedz się jak najwięcej o samej agencji. Ustal:

  • Kto jest jej właścicielem
  • Jak długo działa na rynku
  • Ilu Polaków skorzystało z jej oferty

Bardzo pomocny będzie tutaj Internet. Wejdź na fora dla Polaków mieszkających w Holandii i zapytaj o to, czy ktokolwiek zna agencję, której oferta Cię interesuje. Być może znajdą się osoby ostrzegające przed nawiązaniem współpracy z agencją, mające z nią złe doświadczenia.

Informacji na temat agencji warto także poszukać w holenderskiej Inspekcji Pracy. Być może urzędnicy mieli z nią już do czynienia i otwarcie odradzą Ci jakiekolwiek kontakty z tym przedsiębiorcą.

Umowa tylko po polsku

Jeśli zdecydujesz się na usługi konkretnej agencji, to koniecznie zadbaj o to, aby przedstawiła Ci ona umowę w języku polskim. Nie jest to niestety normą, szczególnie w przypadku agencji działających tylko w Holandii. Nie możesz jednak podpisać czegoś, czego nie rozumiesz.

Żadnych opłat z góry

Jeśli agencja zatrudnienia od razu chce pobrać od Ciebie zapłatę, to uważaj – tak działają nieuczciwi przedsiębiorcy. Profesjonalne agencje zarabiają na prowizjach od pracodawców, którzy zlecają im znalezienie pracowników. Możesz się również spotkać z opłatą za transport do Holandii, ale powinieneś ją uiścić dopiero wtedy, gdy znajdziesz się w docelowym miejscu.

Szczegółowe informacje o miejscu zatrudnienia

W umowie z agencją muszą się znaleźć wszelkie szczegóły na temat pracodawcy, u którego masz podjąć zatrudnienie. Zwróć uwagę, czy umowa zawiera precyzyjne informacje o:

  • Firmie, w której będziesz pracować
  • Miejscu wykonywania pracy
  • Wynagrodzeniu
  • Ubezpieczeniu
  • Wymiarze zatrudnienia
  • Zakwaterowaniu (jeśli jest oferowane w ramach umowy)
  • Kosztach dojazdów do pracy (kto je ponosi)

Jeśli umowa zawiera te informacje, została sporządzona w języku polskim, a opinie na temat agencji zatrudnienia są pozytywne, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś zdecydował się na jej ofertę. To spore ułatwienie na początku emigracji zarobkowej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie