Praca na sezon – plusy i minusy

Krzysztof Jagielski
21.06.2016

Lato – pora roku, która większości uczniom i studentom kojarzy się z wolnym od nauki, beztroską i błogim lenistwem. Jest jednak pośród nich spora grupa, która ten czas chciałaby spędzić zdobywając doświadczenie oraz zarabiając na czesne lub wynajem mieszkania. Zaliczasz się do niej i chciałbyś w wakacje rozpocząć pracę? Poniżej dowiesz się, czym jest praca na sezon oraz jakie są jej plusy i minusy.

Praca sezonowa – podstawowe informacje

Praca na sezon to po prostu praca wykonywana przez jakąś część roku (głównie latem), najczęściej na podstawie umowy na czas określony. Uczniowie i studenci w sezonie znajdują zatrudnienie głównie w rolnictwie (zbiory owoców i warzyw), turystyce (w małej gastronomii, hotelach, ośrodkach wypoczynkowych, w firmach oferujących usługi sprzątające), w handlu, na statkach pasażerskich lub promach, w przetwórstwie, na budowach oraz jako au pair (opieka nad dziećmi i drobne prace domowe), w Polsce (głównie nad Bałtykiem) ale również za granicą. Chcesz pracować latem? Rozejrzyj się za ofertami odpowiednio wcześnie – zapotrzebowanie jest bardzo duże, ale zainteresowanie jeszcze większe. Jeśli nie masz sprawdzonego miejsca, albo nie jesteś przekonany do wyjazdu do pracy z ogłoszenia, skorzystaj z usług agencji pracy tymczasowej, np. https://www.gppeople.pl/ lub podobnej z wieloletnim doświadczeniem. W swojej ofercie mają wiele interesujących propozycji, zarówno krajowych, jak i zagranicznych.

Plusy pracy sezonowej

Chyba największą zaletą pracy sezonowej są zarobki. Przez dwa miesiące jesteś w stanie zarobić na kolejny rok studiów lub na pokrycie kosztów utrzymania w studenckim mieście. Pracując nad polskim morzem jako kelner/kelnerka możesz liczyć na ok. 2000 zł netto oraz napiwki, które w ciągu miesiąca mogą niekiedy być wyższe niż podstawa. Jeszcze większe stawki są za granicą, a uczniowie i studenci szczególnie upodobali sobie zbiory owoców i warzyw w Niemczech, Irlandii, Holandii, Anglii czy we Włoszech. W ciągu dwóch miesięcy można zarobić nawet 8000 zł netto. Praca sezonowa ma jeszcze inny plus – pozwala doskonalić znajomość języków obcych oraz zdobywanie zagranicznych kontaktów, które mogą okazać się bardzo przydatne w przyszłości oraz daje możliwość podróżowania i zwiedzania.

Minusy pracy sezonowej

Praca w sezonie ma, jak każda inna praca, swoje minusy. Przede wszystkim, to rozłąka z rodziną i znajomymi. Jest to spory problem, zwłaszcza dla licealistów, którzy wyjazd na studia mają jeszcze przed sobą. Zazwyczaj to im najtrudniej odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Problemem może być też monotonna i powtarzalna praca, najczęściej nie powiązana z kierunkiem studiów.

Choć praca sezonowa ma zarówno swoje plusy, jak i minusy, to mimo wszystko warto spróbować! Od czegoś trzeba rozpocząć budowanie zawodowego portfolio.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie