Choć Holandia jest krajem niezwykle rozwiniętym technologicznie, to raczej nie kojarzymy jej z żadnymi przełomowymi wynalazkami. Tymczasem rodowici Holendrzy dali światu naprawdę wiele rzeczy i technologii, z których korzystamy do dziś. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.
W XVII wieku holenderski naukowiec Antonie van Leeuwenhoek udoskonalił mikroskop i jako pierwszy zastosował go do obserwacji komórek mikroorganizmów.
Źródła historyczne wskazują, że holenderski optyk Hans Lippershey może być uznawany za wynalazcę pierwszego teleskopu refrakcyjnego, co miało miejsce w 1608 roku.
Została wynaleziona w XVII wieku w Holandii, gdzie używano jej do osuszania ziem, co miało ogromny wpływ na późniejszy rozwój kraju w znacznej części położonego poniżej poziomu morza.
W 1962 roku holenderskie przedsiębiorstwo Philips wprowadziło na rynek kompaktową kasetę magnetyczną, rewolucjonizując sposób, w jaki ludzie nagrywali i odtwarzali dźwięk.
Koncern Philips, wspólnie z japońskim Sony, wynalazł również płytę kompaktową (CD), co miało miejsce w latach 70. XX wieku.
Holenderskie laboratorium NCR Corporation/AT&T (obecnie Agere Systems) w Nieuwegein miało znaczący wkład w rozwój standardu 802.11, który stał się podstawą dla dzisiejszych sieci Wi-Fi.
Mało kto wie, że marchewki początkowo były fioletowe, białe lub żółte. Dopiero w XVI wieku w Holandii rozpoczęto uprawę znanej do dziś pomarańczowej marchewki.