Poznaj najbardziej znane holenderskie wynalazki

Marek Szydełko
26.02.2024

Choć Holandia jest krajem niezwykle rozwiniętym technologicznie, to raczej nie kojarzymy jej z żadnymi przełomowymi wynalazkami. Tymczasem rodowici Holendrzy dali światu naprawdę wiele rzeczy i technologii, z których korzystamy do dziś. Kilka przykładów znajdziesz w naszym poradniku.

Mikroskop

W XVII wieku holenderski naukowiec Antonie van Leeuwenhoek udoskonalił mikroskop i jako pierwszy zastosował go do obserwacji komórek mikroorganizmów.

Teleskop

Źródła historyczne wskazują, że holenderski optyk Hans Lippershey może być uznawany za wynalazcę pierwszego teleskopu refrakcyjnego, co miało miejsce w 1608 roku.

Wirowa pompa wodna

Została wynaleziona w XVII wieku w Holandii, gdzie używano jej do osuszania ziem, co miało ogromny wpływ na późniejszy rozwój kraju w znacznej części położonego poniżej poziomu morza.

Kaseta

W 1962 roku holenderskie przedsiębiorstwo Philips wprowadziło na rynek kompaktową kasetę magnetyczną, rewolucjonizując sposób, w jaki ludzie nagrywali i odtwarzali dźwięk.

Płyta kompaktowa

Koncern Philips, wspólnie z japońskim Sony, wynalazł również płytę kompaktową (CD), co miało miejsce w latach 70. XX wieku.

Wi-Fi

Holenderskie laboratorium NCR Corporation/AT&T (obecnie Agere Systems) w Nieuwegein miało znaczący wkład w rozwój standardu 802.11, który stał się podstawą dla dzisiejszych sieci Wi-Fi.

Pomarańczowe marchewki

Mało kto wie, że marchewki początkowo były fioletowe, białe lub żółte. Dopiero w XVI wieku w Holandii rozpoczęto uprawę znanej do dziś pomarańczowej marchewki.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie