Pomoc konsula RP w Holandii: jak uzyskać środki na powrót do kraju?

Maciej Piwowski
12.06.2023

Takie sytuacje wcale nie należą do rzadkości. Gdy polski obywatel przebywający w Holandii nie ma pieniędzy na powrót do kraju, ponieważ np. został okradziony czy oszukany przez pracodawcę, to z pomocą zawsze może przyjść konsul RP. Podpowiadamy, jak z tego skorzystać.

Kiedy można otrzymać środki na powrót do Polski?

Konsul udziela takiej pomocy wtedy, gdy polski obywatel rzeczywiście nie dysponuje środkami umożliwiającymi mu powrót do ojczyzny. Co ważne, konsul może np. opłacić bilet kolejowy (lub na inny, najtańszy środek transportu) wyłącznie do Polski.

Standardową procedurą jest wypłacenie przez konsula pieniędzy wpłaconych przez rodzinę czy znajomych polskiego obywatela na konto urzędu konsularnego.

Jeśli nie ma takiej możliwości, wówczas konsul udziela obywatelowi pożyczki – jednocześnie przyjmując zobowiązanie do jej zwrotu w ustalonym terminie.

Co trzeba zrobić?

Przede wszystkim należy udać się osobiście do konsulatu RP w Hadze, mieszczącego się przy ulicy Alexanderstraat 25. Nie ma natomiast potrzeby umawiania się.

Do konsulatu zabierz dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Na miejscu wypełnisz wniosek o udzielenie pomocy finansowej. Konieczna może być również rozmowa z konsulem.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie