Północna Branancja

Andrzej Winnicki
07.05.2015

NOORD-BRABANT (POłNOCNA BRABANCJA)

branacja holandia

Największa prowincja północnej Holandii od południa graniczy z Belgią i  Limburgią a od wschodu z Niemcami. Stolicą jest 's Hertogenbosch (Den Bosch)  co oznacza  w lasach księcia. Nazwa ta ma związek z księciem Brabancji Henrykiem I, który w 1185 r. nadał  tej miejscowości prawa miejskie. Miasto powstało w miejscu XII wiecznego domku myśliwego należącego do  Henryka I.

Den Bosch  to miasto o bogatym życiu kulturalnym, organizowane są tutaj huczne karnawały, koncerty muzyki poważnej, spektakle baletowe.

Nad kanałem na fasadach mostu znajdują się kopie obrazów Hieronymusa Boscha  z około 1450-1516 roku, syna Brabancji spędził on całe swoje życie w Den Bosch. Około 30 największych dzieł malarza można zobaczyć w muzeum Centrum Sztuki Boscha( Jheronimus Bosch Art. Centrer  wt.-sb. 10.00-17.00 nd. 12.00-17.00, IV-X pn.-nd .10.00-18.00) znajdującym się w kościele z 1905 roku. W muzeum oprócz obrazów znajduje się rekonstrukcja pracowni Boscha, a także współczesne  gobeliny wykonane przez braci Mierzejewskich.  Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Museum Slager,  które przybliża historię trzech pokoleń rodu  malarzy Slagerów.

W muzeum Brabancji Północnej umiejscowionym  w XVIII rezydencji mieszczańskiej znajdują się dzieła takich artystów jak Hieronimus Bosch,  Vincent van Gogh czy Pieter Breughel. Główną budowlą miasta jest katedra św. Jana z 1330-1530 r. Naprzeciwko katedry stoi wybudowany w 1846 roku dla Bractwa Najświętszej Marii Panny dom Braci Łabędzia. W dzielnicy Masport możemy zobaczyć  kompleks Bolwoningen  70 identycznych domów w kształcie kul każdy ma 5,5 m  średnicy. Projekt ten został stworzony  w połowie XX wieku  przez Driesa Kerijkampa.

Do największej atrakcji regionu należy  De Efteling(www.efteling.com ) jest to park rozrywki zamieszkały przez krasnali, smoki i księżniczki , można tu przejechać się kolejką górską  czy też zafundować sobie przejażdżkę na torze bobslejowym, a nawet zagrać w golfa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie