Podstawowe zasady wjazdu do Holandii

Mateusz Rąbalski
13.06.2022

Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się do Holandii (Królestwa Niderlandów), na przykład w celach turystycznych, to w pierwszej kolejności warto poznać zasady wjazdu do tego kraju. Nie są one na szczęście zbyt skomplikowane, a na pewno nie są uciążliwe dla obywateli Polski. Najważniejsze zasady przybliżamy w naszym poradniku.

Rodzaj dokumentu podróżnego

Do Holandii możesz wjechać na postawie zarówno paszportu stałego, jak i tymczasowego. Może to być również dowód osobisty.

Wymagany okres ważności dokumentu podróżnego

Tutaj nie ma żadnych wymagań. Do Holandii wjedziesz nawet wtedy, gdy ważność Twojego paszportu czy dowodu osobistego kończy się za kilka dni.

Wiza

Obywatele polscy nie muszą posiadać wizy, aby móc legalnie przekroczyć granicę Królestwa Niderlandów.

Obostrzenia związane z COVID-19

Holandia miała jedne z bardziej restrykcyjnych zasad wjazdu w okresie pandemii COVID-19. Zasady te oczywiście zmieniają się w zależności od aktualnego zagrożenia epidemicznego. Przed wyjazdem zajrzyj więc na stronę rządową, aby zweryfikować ewentualne obostrzenia - https://www.gov.pl/web/dyplomacja/holandia.

Podróż z dzieckiem

W przypadku podróży dziecka z tylko jednym z rodziców lub osobą trzecią, wymagane jest przedstawienie zgody na odbycie takiej podróży. Zgoda musi być podpisana przez rodzica lub oboje rodziców, poświadczona notarialnie i przetłumaczona przez tłumacza przysięgłego na język niderlandzki lub angielski. Wzór takiej zgody znajdziesz na stronie https://powroty.gov.pl/-/podroz-z-dzieckiem-za-granice.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie