Podstawowe informacje dla kierowców wybierających się do Holandii

Antoni Kwapisz
15.02.2018

Jedziesz do Holandii do pracy, a może wybierasz się na festiwal muzyczny lub po prostu zamierzasz przejechać przez ten kraj tranzytem? Jako kierowca musisz wiedzieć o kilku istotnych sprawach związanych z poruszaniem się po Holandii samochodem. Kraj ten słynie z restrykcyjnych przepisów drogowych, dlatego przeczytaj nasz poradnik i nie daj się zaskoczyć!

Ograniczenia prędkości

W Holandii, podobnie jak ma to miejsce w Polsce, obowiązują różne ograniczenia prędkości, w zależności od kategorii drogi. W terenie zabudowanym należy się poruszać z prędkością maksymalnie 50 km/h – istnieją jednak także ograniczenia do 30 km/h. Uważnie patrz na znaki!

Poza terenem zabudowanym możesz poruszać się z prędkością od 80 do 100 km/h. Na drogach szybkiego ruchu i autostradach przedział ten wynosi od 100 do 130 km/h. Holenderska policja bardzo restrykcyjnie podchodzi do przypadków łamania przepisów.

Pamiętaj!

Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h poza terenem zabudowanym i o 35 km/h w terenie zabudowanym, skutkuje skierowaniem sprawy do sądu, a nawet konfiskatą samochodu!

Obowiązuje również limit minimalnej prędkości, co dotyczy oczywiście autostrad. Samochód musi poruszać się co najmniej 60 km/h – dla porównania w Polsce jest to 40 km/h.

Jazda po alkoholu

Holenderskie przepisy pod tym względem są nieco bardziej liberalne niż w Polsce. Kierowca może wsiąść za kółko po spożyciu alkoholu, o ile jego zawartość we krwi nie przekracza 0,5 promila. W Polsce limit wynosi 0,2 promila. Zawartość alkoholu w przedziale od 0,2 do 0,5 promila nad Wisłą jest traktowana jako wykroczenie.

Mandaty

Ich wysokość może zszokować każdego polskiego kierowcę. Mandaty w Holandii solidnie biją po kieszeni, dlatego naprawdę lepiej nie łamać przepisów. Przykłady? Proszę bardzo:

  • Niezatrzymanie się przed znakiem Stop – 230 euro,
  • Rozmawianie przez telefon bez zestawu głośnomówiącego – 230 euro,
  • Wyprzedzanie przed przejściem dla pieszych – 370 euro,
  • Przewożenie dziecka bez fotelika – 140 euro,
  • Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h w terenie zabudowanym – 325 euro,
  • Przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h na autostradzie – 276 euro,
  • Jazda pasem awaryjnym – 370 euro,
  • Nieoczyszczona przednia szyba (z lodu, śniegu) – 140 euro.

Warto również wiedzieć, że w Holandii obowiązuje bezwzględny zakaz spania w samochodzie. Jeśli nie dasz rady przejechać tego kraju bez snu, musisz skorzystać z hotelu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie