Parada kwiatów w Holandii

Antoni Kwapisz
07.05.2015

Bloemencorso w Zuid-Holland

Wiatraki, ser i tulipany, to nasze pierwsze skojarzenia na temat Holandii. Tulipany, i tysiące innych kwiatów, które co roku zachwycają miliony turystów, odwiedzających ten najbardziej kolorowy kraj Europy. Wiosna to szczególna pora roku dla miłośników kwiatów. W parkach, przy chodnikach, na działkowych kląbikach, wzdłuż ścieżek rowerowych i na hektarach pól, rosną setki rodzajów kwiatów, które eksplodują kolorami i zapachami.

Ale Holendrzy nie ograniczają się jedynie do prostego posadzenia kwiatów, lecz eksperymentują, wykorzystując ten kruchy budulec do tworzenia sztuki niepowtarzalnej i jedynej w swoim rodzaju. Corocznie organizowane są w całym Królestwie Niderlandów parady kwiatów, nazywane Bloemencorso, w których Holendrzy mogą dać popis swoim mistrzowskim umiejętnością w sztuce kwiatowej. Bloemencorso to parada kwiatów, która zachwyca nie tylko pięknem barw i form, ale także zapachem.

Na platformach stoją konstrukcje, przedstawiające różne figury: postacji, rzeczy czy zwierząt, które zbudowane są z tysięcy kwiatów. Ruchome platformy ciągnięte są przez przystrojone samochody bądź traktory ulicami miast, przyciągajac rzesze zwiedzających. Nie tylko miejscowa ludność wychodzi na ulice, by podziwiać te kwiatowe cuda, ale specjalnie na ten czas do Holandii zjeżdżają wycieczki z całego świata. Miałam okazję uczestniczyć w paradzie kwiatów, która odbyła się 26 i 27 kwietnia w prowincji Zuid-Holland. Bloemencorso van Bollenstreek naar Haarlem nazywane jest "buzią lata", ponieważ jest pierwszą paradą kwiatów w roku. Tematem tegorocznej 61-szej edycji byly "Wakacje" ("Vakantie"). Setki wolontariuszy pracowaly od środy popoludniu (23 kwietnia), nad przystrajaniem konstrukcji w Klinenberghallen w miejscowości Sassenheim. Ze względu na krótką żywotność wykorzystywanego materiału, wszystko musiało odbyć się w przeciągu dwóch dni, zwanych dniami budowania. Miejsce przystrajania figur bylo otwarte dla zwiedzających. Po uiszczeniu opłaty w wysokości 4 euro można bylo zobaczyć jak stalowe lub drewniane kontrukcje zmieniały się w cudne, kwiatowe kompozycje.

W piątkowy wieczór orszak składający się z ponad 20 oświetlonych platform oraz około 30 specjalnie przyozdobionych pojazdów, przy akompaniamencje zespołów i kapeli muzycznych, przejechał ulicami Noordwijk. Platformy zostały ustawione na placu Noordwijkerhout, gdzie zostały poddane ocenie profesjonalnego jury. Za najpiekniejszą kompozycję Bloemencorso 2008 uznano "Op Safari", wykonane przez Corsogroep KAVB Hillegom-Haarlem. Drugie miejsce zajęła KAVB Noordwijkerhout z "Asian Parade", natomiast trzecie miejsce przypadło platformie "Strandvakantie", wykonanej przez Bloemenbadplaats Noordwijk. W kategorii "steekwerk", w ktorej oceniana jest staranność wykonania, wygrała konstrukcja "Het Verre Oosten", wykonana przez Keukenhof. W sobotni poranek o 9-tej kolorowa parada wyruszyla z Noordwijk i po pokonaniu odległości 40 kilometrów, wieczorem dotarła do Haarlemu. Późnym wieczorem na ulicy de Dreef w Haarlem platformy zostały ustawiane i oswietlone i pozostaly tam do niedzieli do 19-tej. W tym czasie można było wszystkie eksponaty podziwiać i robić zdjęcia. Bloemencorso Bollenstreek przyciąga corocznie od 800.000 do miliona zwiedzających, którzy poza podziwianiem kwiatowych figur, mogą też wziąć udział w innych atrakcjach, takich jak: jarmark kwiatów i roślin, oraz bawić się w wesołym miasteczku .

Według szacunków, w tegorocznej paradzie, wzięło udział ponad 1,2 miliona zwiedzających, co stanowi rekord w porównaniu z latami poprzednimi. Fakt ten można zawdzięczać słonecznej pogodzie, ale także zmianie trasy parady, która w tym roku po raz pierwszy przebiegała wzdłuż najpiekniejszego ogrodu świata- Keukenhof. Parada przejęchała także przez najsłynniejsze miasta i miasteczka cebulkowe: Sassenheim, Lisse, Hillegom i Bennebroek.

Ewa Marbouch
 http://emigrantkanl.blogspot.com/

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie