Opiekunka osób starszych w Holandii – co warto wiedzieć o tej pracy?

Marek Szydełko
23.08.2021

Osoby rozważające emigrację zarobkową do Holandii bardzo często natrafiają na ogłoszenia dla opiekunów osób starszych. Jest to popularne zajęcie, jakim parają się zwłaszcza Polki. Co ważne, nie zawsze wymagane jest doświadczenie czy nawet odpowiednie wykształcenie. Zanim zdecydujesz się podjąć taką pracę, to poznaj kilka faktów na jej temat.

To bardzo ciężka praca

Musisz sobie z tego zdawać sprawę, choć w tym momencie może Ci się wydawać, że jednak praca opiekunki osób starszych nie różni się jakoś istotnie od innych profesji. Tak niestety nie jest. Mówimy tutaj o pracy przez wiele godzin dziennie, często fizycznej, bardzo wymagającej pod względem psychicznym. Podopieczni są w różnym stanie, niektórzy wymagają pomocy w dojściu do toalety, inni natomiast są całkowicie zniedołężniali i potrzebują wsparcia w nawet podstawowych czynnościach.

Wskazana jest dobra znajomość języka

Opiekunka osób starszych pracuje w bliskim kontakcie z człowiekiem, wobec którego musi wykazać się nie tylko profesjonalizmem, ale też empatią. Trudno będzie nawiązać bliską więź z kimś, z kim nie możemy się dogadać. Dlatego chcąc podjąć pracę w tym zawodzie musisz znać przynajmniej podstawy języka niderlandzkiego, a docelowo nauczyć się go w stopniu minimum komunikatywnym. 

Można liczyć na bezpłatne zakwaterowanie i inne benefity

To spory atut pracy opiekuna osób starszych. Jeśli podopieczny wymaga całodobowej pieczy, to zwykle pracownik mieszka razem z nim w jednym mieszkaniu lub w sąsiednim lokalu, nie ponosząc z tego tytułu żadnych dodatkowych opłat. Dzięki temu można sporo odłożyć z pensji opiekuna. Dodatkowo w niektórych przypadkach opiekunom oferuje się bezpłatne wyżywienie.

Ile zarobi opiekunka osób starszych w Holandii?

Stawki nie są przesadnie wysokie, ponieważ zaczynają się od około 1100 euro miesięcznie. Wykwalifikowana, doświadczona opiekunka w dużym mieście może liczyć na wynagrodzenie na poziomie od 1500 euro wzwyż. Jak widzisz kokosów w tej profesji nie ma, a już szczególnie biorąc pod uwagę zakres obowiązków.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Na naszej stronie korzystamy z plików cookies w celu spersonalizowania reklam, więcej informacji.