Narodziny dziecka w Holandii: pamiętaj o formalnościach

Jerzy Biernacki
13.03.2018

W Holandii pracują dziesiątki tysięcy Polaków. Część z nich nie zamierza w najbliższej przyszłości wracać do ojczyzny i decyduje się założyć rodziny na holenderskiej ziemi. Narodziny dziecka w Holandii wiążą się z szeregiem formalności do załatwienia. O czym muszą pamiętać rodzice? Przeczytaj.

Rejestracja

Rodzice mają tylko 3 dni na zarejestrowanie dziecka w urzędzie miasta dla gminy, na terenie której doszło do narodzin. Najczęściej obowiązek ten bierze na siebie ojciec. W szczególnych przypadkach rejestracji może dokonać inna osoba obecna przy porodzie.

W celu zarejestrowania dziecka należy mieć przy sobie ważny paszport lub dowód osobisty oraz ważny paszport lub dowód osobisty matki maluszka. Przyda się też zaświadczenie ze szpitala, jednak nie jest ono obowiązkowe.

Warto wiedzieć

Rodzice nic nie płacą za zarejestrowanie dziecka – niewielkiej opłacie podlega tylko wydanie odpisu aktu urodzenia.

W przypadku dziecka, którego rodzice są Polakami, z urzędu nadaje się mu narodowość polską. Jeśli matka lub ojciec są obywatelami Holandii, dziecko także będzie uznane za Holendra.

Paszport dla polskiego dziecka

Jeśli dziecko ma polską narodowość, to niezbędne będzie wyrobienie dla niego paszportu. Wniosek należy złożyć w polskiej ambasadzie i dołączyć do niego akr urodzenia, fotografię dziecka oraz ważne dokumenty tożsamości rodziców.

Za wydanie paszportu płaci się 30 euro. Dokument będzie gotowy w ciągu 14 dni. Na odbiór można się umówić za pośrednictwem strony internetowej polskiej ambasady.

Paszport dla holenderskiego dziecka

W przypadku dziecka o narodowości holenderskiej, rodzice mogą wystąpić o wydanie paszportu lub dowodu osobistego – jest to potrzebne tylko w sytuacji, gdy rodzina planuje jakiś zagraniczny wyjazd. Wniosek o dokument składa się w urzędzie gminy właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Należy dołączyć do niego zdjęcie dziecka, pisemną zgodę obojga rodziców oraz ich ważne dokumenty tożsamości.

Warto wiedzieć

Holenderskie prawo wymaga obecności dziecka przy składaniu wniosku o paszport lub dowód osobisty.

Opłata za paszport wynosi 51,20 euro, natomiast za dowód osobisty 28,40 euro. Na dokument czeka się około 5 dni roboczych.

Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego

Rodzice mają 4 miesiące na to, by zgłosić swoją pociechę do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu dziecko będzie objęte państwową opieką medyczną do momentu ukończenia 18. roku życia.

Ostatnią formalnością jest poinformowanie o narodzinach przedszkola, do którego w przyszłości ma uczęszczać maluch. Warto także podać przybliżoną datę posłania dziecka do placówki – dzięki temu przedszkole będzie mogło określić zapotrzebowanie na miejsca.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie