Najważniejsze zasady wwozu leków do Holandii

Mariusz Siwko
18.07.2022

Podróżując do Holandii należy się liczyć z koniecznością respektowania krajowego prawa. Wiele osób mylnie zakłada, że skoro w Holandii obowiązują bardzo liberalne przepisy narkotykowe, to podobnie jest z wwozem różnych substancji, w tym farmaceutyków na terytorium tego państwa. To jednak nieprawda. W naszym poradniku krótko omawiamy podstawowe zasady wwozu leków do Holandii.

Leki tylko na własny użytek

Najważniejsza zasada brzmi: do Holandii można wwozić wyłącznie leki na własny użytek. W przypadku kontroli na granicy czy już na terytorium tego kraju, służby mają prawo zażądać okazania zaświadczenia od lekarza o konieczności przyjmowania danego leku. Najbezpieczniej jest więc posiadać tzw. paszport medyczny, który można uzyskać u lekarza lub w aptece. Dotyczy to leków przyjmowanych na stałe lub w ramach trwającego leczenia.

Jednocześnie zaznaczamy, że w Holandii obowiązuje lista leków zakwalifikowanych jako środki odurzające. Ich wykaz można znaleźć TUTAJ oraz TUTAJ.

W przypadku przyjmowania leku znajdującego na liście środków odurzających należy mieć przy sobie oficjalne zaświadczenie od lekarza.

Surowy zakaz importowania leków do Holandii

Wybierając się do Holandii i planując dłuższy pobyt w tym kraju najlepiej jest wcześniej zaopatrzyć się w zapas przyjmowanych leków. Wszystko dlatego, że tamtejsze prawo zakazuje importowania leków z zagranicznych aptek internetowych.

Większość leków można oczywiście kupić w holenderskich aptekach, natomiast chcąc uniknąć problemów z realizacją recepty lepiej jest odpowiednio przygotować się do wyjazdu do Holandii właśnie pod tym kątem.

Zakaz wwozu leków dla zwierząt

Na koniec dodajmy jeszcze, że do Holandii nie wolno wwozić żadnych leków weterynaryjnych. Jeśli zwierzę jest chore i musi przyjmować leki na stałe, to po przyjeździe do Holandii należy się z nim udać do lecznicy weterynaryjnej.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie