Najlepsze muzea w Amsterdamie

Piotr Kowalczyk
03.06.2024

Amsterdam to popularna destynacja turystyczna, która kojarzy się jednak przede wszystkim z imprezowaniem. Tymczasem miasto ma wiele do zaoferowania także fanom kultury i sztuki. W naszym poradniku podpowiadamy, które muzea w Amsterdamie warto odwiedzić.

Rijksmuseum

Jest to jedno z najważniejszych muzeów w Holandii, zawierające bogatą kolekcję dzieł sztuki i artefaktów związanych z historią kraju. Znajdują się tu słynne dzieła Rembrandta, w tym jego najbardziej znane „Straż nocna”, a także dzieła innych mistrzów holenderskich, takich jak Vermeer i Frans Hals.

Van Gogh Museum

To muzeum poświęcone jest życiu i twórczości Vincenta van Gogha, jednego z najbardziej znanych malarzy postimpresjonistycznych. Zbiory obejmują ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 750 listów artysty, dając pełny obraz jego życia i twórczości.

Anne Frank House

Muzeum poświęcone jest pamięci Anny Frank, młodej dziewczyny, która pisała dziennik podczas ukrywania się przed nazistami w czasie II wojny światowej. Dom, w którym się ukrywała, został przekształcony w muzeum i jest jednym z najbardziej poruszających miejsc w Amsterdamie.

Stedelijk Museum

To muzeum sztuki nowoczesnej i współczesnej oferuje ekspozycje obejmujące szeroki zakres mediów i stylów artystycznych od roku 1880 do dzisiaj. Znajdziesz tu prace takich artystów jak Mondrian, Kandinsky, Jackson Pollock i wielu innych.

Ermitaż Amsterdam

Jest to oddział słynnego Ermitażu w Sankt Petersburgu. W Amsterdamie muzeum prezentuje rotacyjne wystawy pochodzące ze zbiorów rosyjskiego muzeum, co pozwala na podziwianie dzieł, które rzadko opuszczają Rosję.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie