Najbardziej utytułowane kluby piłkarskie w Holandii

Marek Szydełko
30.10.2023

Holandia słynie z doskonałego systemu szkolenia, dzięki czemu regularnie „wydaje na świat” fantastycznych piłkarzy grających w najlepszych klubach na świecie. Liga holenderska nie może się równać z angielską, hiszpańską czy choćby niemiecką, natomiast są w niej drużyny mogące rywalizować z europejską konkurencją w rozgrywkach pucharowych. Poznaj najbardziej utytułowane kluby piłkarskie w Holandii.

Ajax Amsterdam

To zdecydowanie najbardziej utytułowany, a przy tym znany holenderski klub. Ajax został założony w 1900 roku. Grali w nim tacy piłkarze, jak Marco Van Basten czy Ruud Gullit. Ajax jest 33-krotnym mistrzem Holandii, 18-krotnym zdobywcą Pucharu Holandii oraz 4-krotnym zwycięzcą Pucharu Mistrzów (odpowiednika dzisiejszej Ligi Mistrzów).

PSV Eindhoven

Wielki konkurent Ajaxu. Klub został założony w 1913 roku, a największe sukcesy przeżywał w latach 70. XX wieku. W PSV grali tacy giganci światowego futbolu, jak Ruud Van Nistelrooy czy sam Ronaldo Nazario de Lima.

PSV ma na koncie m.in. 24 mistrzostwa Holandii oraz jeden Puchar Mistrzów.

Feyenoord Rotterdam

15-krotny Mistrz Holandii i 2-krotny zdobywa Pucharu UEFA należy do tzw. wielkiej trójki holenderskiej Eredivisie. Słynie z bardzo dobrego szkolenia, a polskim kibicom jest znany przede wszystkim z chętnego zatrudniania piłkarzy znad Wisły. Zawodnikami Feyenoordu byli m.in. Jerzy Dudek, Włodzimierz Smolarek czy Tomasz Rząsa.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie