Na plażę w Holandii? Czemu nie! TOP 5 najciekawszych plaż na holenderskim wybrzeżu

Marek Szydełko
02.11.2016

Holandia przeciętnemu Polakowi nie kojarzy się z plażowaniem, ale warto pamiętać, że kraj ten leży nad Morzem Północnym i naprawdę oferuje kilka ciekawych, pięknych kąpielisk. Nie jest to może raj dla osób szukających upałów i nieskazitelnie czystej wody, ale wielu Holendrów i tak pozostaje wiernych swojemu wybrzeżu. Wybraliśmy 5 holenderskich plaż, które warto odwiedzić.

  1. Scheveningen – jest to bez wątpienia najbardziej znana plaża w Holandii. Tak naprawdę Scheveningen to jedna z dzielnic Hagi, jednak nazywa się tak również miejską plażę. Jest ona bardzo szeroka i długa, a jej znakiem rozpoznawczym jest 400-metrowe molo z wieżą widokową. Latem przy Scheveningen toczy się gwarne życie Hagi. Pełno tu knajpek, parasolek, sklepików. Można pospacerować szerokim bulwarem i odwiedzić pobliskie akwarium.
  2. Noordwijk – jeśli Holender jedzie nad morze w swoim kraju, to zwykle wybiera właśnie Noordwijk. Ta urokliwa miejscowość jest położona mniej więcej w połowie drogi między Amsterdamem a Hagą. Plaża ma aż 12 kilometrów długości i słynie z pięknego piasku. Jest wyjątkowo czysta.
  3. Texel – to jedna z holenderskich wysp, która słynie z pięknych, dziewiczych plaż. Najlepiej wybrać się na nią z miejscowości De Koog, w której działa wiele kawiarń. Plaża Texel jest bardzo szeroka i nawet latem nie ma tutaj nieznośnych tłumów.
  4. Wijk aan Zee – jest to malutkie miasteczko, które słynie przede wszystkim z najszerszej w Holandii plaży. Latem trudno tutaj znaleźć wolne miejsce, ponieważ niegdysiejsza wioska jest obecnie jednym z głównych letnich celów turystycznych Holendrów. Co ciekawe w Wijk aan Zee co roku odbywa się słynny na całym świecie turniej szachowy.
  5. Blijburg – to typowa miejska plaża położona w granicach Amsterdamu. Cieszy się największą popularnością zarówno samych amsterdamczyków, jak i turystów. Jest tutaj wszystko, czego można potrzebować do nieskrępowanej zabawy, dlatego plażę wybierają przede wszystkim ludzie młodzi. Latem i w weekendy odbywają się tu koncerty, dlatego Blijburg powoli staje się jednym z kulturalnych centrów Amsterdamu.

Holenderskie plaże w większości mogą się pochwalić ładnym piaskiem i wyjątkową szerokością. Ich najważniejszą cechą jest jednak nieskazitelna czystość, o którą dbają sami Holendrzy. Tego można im bez wątpienia zazdrościć.

 

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie