Na co musisz uważać szukając pierwszej pracy w Niderlandach?

Maciej Piwowski
16.08.2021

Emigracja zarobkowa do Niderlandów jest bardzo ciekawym rozwiązaniem z punktu widzenia Polaków szukających lepszego życia. Zarobki w tym kraju są nieporównywalnie wyższe, co kusi zwłaszcza osoby niemające specjalistycznych kwalifikacji. Jeśli zamierzasz szukać pracy dopiero po przyjeździe do Niderlandów, to sprawdź, na co musisz bardzo uważać.

Praca za pieniądze

Jeśli ktokolwiek proponuje Ci załatwienie pracy w zamian za pieniądze, to od razu grzecznie, ale stanowczo podziękuj za taką ofertę. Nie dość, że samo w sobie jest to nielegalne, to jeszcze z dużym prawdopodobieństwem trafiłeś na oszusta, który nie ma dla Ciebie żadnej pracy.

Rada

Choć jest to przykre, to najbardziej musisz uważać na oferty załatwienia pracy za pieniądze składane przez Polaków.

Oferty bez umowy

Sprawa jest prosta: podejmujesz pracę wyłącznie na podstawie umowy, która gwarantuje Ci zgłoszenie Cię do ubezpieczeń oraz ochronę ze strony niderlandzkich urzędów. Nie zgadzaj się na zatrudnienie „na próbę”, szczególnie na stanowiskach niewymagających żadnych specjalnych kwalifikacji. Zanim kiwniesz palcem zażądaj przedstawienia Ci umowy i jej zawarcia przez obie strony.

Własne narzędzia

To wręcz plaga, która stanowi duże zagrożenie dla zdesperowanych Polaków. Możesz spotkać się z propozycją podjęcia pracy np. w firmie budowlanej, ale tylko pod warunkiem, że kupisz własne narzędzia. Nie dość, że taka oferta źle świadczy o pracodawcy (co to za firma, której nie stać na sprzęt dla pracownika?), to jeszcze jest prawdopodobne, że po wykonaniu pracy i zużyciu własnych narzędzi nie otrzymasz żadnej zapłaty.

Niebezpieczne roboty bez przeszkolenia

Podejmując się pracy na stanowisku, na którym występują groźne czynniki ryzyka, zawsze musisz żądać od pracodawcy stosownego przeszkolenia. Niestety, często można się natknąć na oferty składane przez nieuczciwe firmy, które zatrudniają na czarno, nie szkolą pracowników, a nawet nie zapewniają im niezbędnych środków ochrony osobistej. W razie wypadku będzie Ci bardzo trudno udowodnić, że wina leży po stronie pracodawcy.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie