Lotnisko Amsterdam-Schiphol – jedno z największych, ale i najlepszych w Europie

Antoni Kwapisz
12.09.2016

Holandia nie jest dużym krajem, za to każdego roku jej granicę przekraczają dziesiątki milionów osób. To zasługa lotniska Amsterdam-Schiphol, które stanowi jeden z najważniejszych portów przesiadkowych w Europie. Port słynie z nowoczesności, tłoku oraz mnóstwa udogodnień, dzięki którym podróżni oceniają go bardzo wysoko.

Historia lotniska Amsterdam-Schiphol

Lotnisko Amsterdam-Schiphol zostało oficjalnie otwarte 16 września 1916 roku i początkowo służyło za bazę wojskową. Po czterech latach z płyty portu wystartował pierwszy samolot cywilny. Od tamtej pory lotnisko dynamicznie się rozwijało, aż osiągnęło obecny status. Ciągłe inwestycje w poprawę infrastruktury lotniczej spowodowały, że dziś jest to jeden z najważniejszych portów przesiadkowych na Starym Kontynencie.

Ciekawostka

Nazwa Schiphol, tłumaczona jako „grób statku”, ma związek z dawnym fortem obronnym chroniącym mury Amsterdamu. W pobliskiej zatoce przez lata tonęły statki.

Obecnie port lotniczy Amsterdam-Schiphol obsługuje co roku ponad 50 milionów pasażerów, co czyni go czwartym najbardziej zatłoczonym w Europie.

Dogodny dojazd i mnóstwo atrakcji dla podróżnych

Dużym atutem lotniska jest łatwość dojazdu. Na Amsterdam-Schiphol można się dostać pociągiem (dojeżdżającym m.in. do Brukseli czy do Niemiec), autobusem, busami hotelowymi i oczywiście taksówkami.

Po przekroczeniu progu lotniska każdy podróżny ma do wyboru mnóstwo atrakcji. Dla wielu największą jest oczywiście gigantyczny pasaż handlowy, nazywany Schiphol Plaza, w którym działają setki sklepów wolnocłowych, restauracje, bary i kawiarnie. To raj dla pasażerów, którzy muszą długo czekać na swój samolot.

Lotnisko jest bardzo lubiane przez rodziny z dziećmi. Operator Amsterdam-Schiphol udostępnił m.in. całkiem spory plac zabaw, strefę relaksu i strefę ciszy dla niemowląt. Szukający wytchnienia przed długą podróżą mogą natomiast skorzystać ze strefy SPA czy lotniskowej biblioteki.

Ciekawostką jest również... muzeum, w którym wystawiane są dzieła sztuki, przede wszystkim obrazy. Wystawy są regularnie zmieniane. Jeśli natomiast ktoś zapragnie większych emocji, może skorzystać z oferty lotniskowego kasyna.

Przyjazny gigant

Lotnisko Amsterdam-Schiphol stanowi tzw. hub przesiadkowy dla holenderskich linii lotniczych KLM. Lądują tu jednak maszyny z całego świata. Port cieszy się sporą popularnością polskich podróżnych, którzy przesiadają się tu w drodze m.in. do Azji. Mimo ogromnych rozmiarów i tłoku nie ma problemu z poruszaniem się po lotnisku – holenderski port słynie z doskonałego oznakowania.

Dużą atrakcją dla pasażerów i fanów lotnictwa jest także usytuowany na dachu portu taras widokowy. Jest bardzo obszerny i co ważne – nie trzeba płacić za wstęp.

Lotnisko Amsterdam-Schiphol z roku na rok zwiększa liczbę obsługiwanych pasażerów. Nie ma jednak ambicji, aby stać się największym portem w Europie. Chce być najlepszym.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie