Limburgia

Piotr Kowalczyk
07.05.2015

LIMBURG (LIMBURGIA)

To najbardziej  wysunięta na południe prowincja Holandii graniczy z Niemcami i Belgią.

Limburgia

Stolicą prowincji jest Maastricht to średniowieczne miasto słynie nie tylko z niezwykłej atmosfery i wspaniałej kuchni ale też  z Międzynarodowych Targów Sztuki i Antyków "Tefaf", organizowanych tu co roku w marcu.

Najbardziej kontrowersyjną budowlą w mieście jest muzeum zaprojektowana przez włoskiego architekta Aldo Rossiego Bonnefantenmuseum (www.bonnefanten.nl   wt.-nd. 11.00-17.00) z kolekcją sztuki starożytnej  do 1650 roku i sztuki współczesnej holenderskich i włoskich mistrzów. Swoim kształtem budynek przypomina rakietę kosmiczną.

W mieście znajdują się również:

Natuurhistorisch Museum (Muzeum Przyrodnicze De Bosquetplein 6-7; pn.-pt. 10.00-17.00 sb. i nd 14.00-17.00 )- prezentuje zbiory geologiczne i paleontologiczne, a także florę i faunę Limburgii.

Spanish Government Museum (Dom Rządu Hiszpańskiego) mieszczą się w nim pokoje zawierające wyposażenie z XVII i XVIII wieku oraz kolekcja XVII- i XVIII-wiecznych obrazów niderlandzkich.

Derlon Hotel Museum ( nd. 12.00-16.00)- muzeum, w którym znajdują się rzymskie ruiny. Mieści się ono w piwnicy hotelu.

Kolejne oryginalne muzeum Thermenmuseum  (wt.-nd. 10.00-17.00 ) znajduje się w Heerlen. Ruiny  tej dawnej  rzymskiej placówki odkopano w drugiej połowie XX wieku i wybudowano w tym miejscu muzeum. Cały kompleks obejmuje łaźnię, saunę, basen, pozostałości kamiennej świątyni, warsztat garncarski, zbiór biżuterii i figurek.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie