Kwestia nazewnicta kraju sera i wiatraków

Jerzy Biernacki
07.05.2015

Na Holandię powinno się mówić Królestwo Niderlandów, bowiem Holandia Północna i Holandia Południowa to tylko dwie z pośród dwunastu prowincji, często zapomina się również o tym, że Holandia to również Antyle Holenderskie i Aruba. Nazwa Holandia jest uznawana przez ambasadę holenderską, ale została uznana za nazwę potoczną. Holandia po Holendersku to Nederland. "Neder" oznacza niskie, a land to oczywiście "kraj". Nawiązuje się tutaj do depresji, bowiem Holandia jest najniżej położonym krajem w Europie. Polska nazwa "Holandia" pochodzi od nazwy niemieckiej "Holland". Holt – „lesisty”, land – „kraj", w tym przypadku nawiązuje się do dużej lesistości terenów w Królestwie Niderlandów. Często używa się też błędnej nazwy Niderlandy jako nazwa dla regionu europejskiego, rozpowszechniła się ona w czasie Zjednoczonych Prowincji (1581-1795), gdy była najsilniejszym gospodarczo regionem kraju.

Jakby nie nazwać, ten przepiękny kraj na zachodzie europy, nad Morzem Północnym, zawsze będzie miejscem, do którego będę chciał wracać przez całe życie, bo wciąż kryje on przede mną wiele tajemnic.

www.bartekgraczak.blogspot.com/search/label/Holandia
Bartłomiej Graczak

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie

Ważne: Użytkowanie Witryny oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookie. Szczegółowe informacje w Polityce prywatności.