Jakie musi być wyposażenie samochodu w Holandii?

Antoni Kwapisz
15.11.2023

Wielu polskich kierowców podróżuje do Holandii czy to w celach zawodowych, czy turystycznych. Wybierając się do tego kraju własnym autem trzeba pamiętać, że holenderska policja bardzo rygorystycznie podchodzi do przestrzegania przepisów ruchu drogowego, a mandaty należą do jednych z najwyższych w Europie. Dodatkowo przypominamy lub uświadamiamy, jakie musi być wyposażenie samochodu w Holandii – po szczegóły zajrzyj do naszego poradnika.

Obowiązuje Konwencja Wiedeńska

Dobra informacja jest taka, że Holandia (a formalnie Niderlandy – to nowa międzynarodowa nazwa tego kraju) ratyfikowała Konwencję Wiedeńską o ruchu drogowym. Jest to porozumienie, na mocy którego kierowców z krajów uznających przepisy Konwencji obowiązuje takie wyposażenie samochodu, jakiego wymaga się w kraju rejestracji pojazdu.

Innymi słowy: skoro w Polsce, która także ratyfikowała Konwencję Wiedeńską, obowiązkowe wyposażenie samochodu stanowią wyłącznie trójkąt i gaśnica, to holenderski policjant w razie kontroli nie może nałożyć mandatu za np. brak kamizelki odblaskowej (co nie oznacza, że nie warto jej mieć w tak dalekiej podróży).

Pamiętajmy również, aby wybierając się do Holandii własnym samochodem mieć przy sobie dowód osobisty lub paszport (w fizycznej formie – sam mObywatel to za mało), prawo jazdy (nie jest wymagane międzynarodowe) oraz dwóch rejestracyjny i ubezpieczenie OC pojazdu.

Zgłoś swój pomysł na artykuł

Więcej w tym dziale Zobacz wszystkie